بی توجهی مرد به زن و عواقب آن

بی توجهی مرد به زن و عواقب آن

زندگی لحظه به لحظه با مسئله همراه است و رشد در گرو حل موثر این مسائل است. تصور اینکه فردی با پاهای آلوده به بی توجهی در قلب یک زن حضور دارد بسیار رنج آور است. ما نمی‌توانیم به گونه ای زندگی کنیم که با مسئله ای روبرو نشویم، اما تلاش در جهت حل این مسائل زمینه ساز رشد بیشتر ما را فراهم می کند. در ادامه به نکاتی درباره بی توجهی مرد به زن و عواقب آن می پردازیم.

اگر چه گاهی با فرار یا انکار مسائل تصور می‌کنیم مسئله ای وجود ندارد که البته این خود، شرایط را دشوارتر میسازد و در آینده با اشکال پیچیده تری از مسائل روبرو خواهیم شد. بخش عمده ای از مشکلات به پیچیدگی های روابط میان فردی بر می گردد. کیفیت روابط بین فردی در ازدواج از عمده ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی نقش تعیین کننده ای را در پیش بینی رضایت از زندگی زناشویی ایفا می کند.

زمانی که دو نفر با پیشینه های متفاوت جنسیتی، شخصیتی و خانوادگی وارد رابطه صمیمانه زناشوئی میشوند تجربه ای بسیار متفاوت از سایر روابط خواهند داشت. رابطه دو طرفه ای که میتواند موجبات رضایت، کفایت و احساس تعلق عمیق را به ارمغان بیاورد و یا به عکس احساس شکست، تنهایی، انزوا، سرخوردگی و بی کفایتی را به همراه داشته باشد.
مقاله حاضر، به طور خاص به زوج ها کمک خواهد کرد تا به گونه ای کارآمد هیجان خود و شریک زندگی شأن را بهتر شناسایی کنند و به گونه ای کارآمد هیجان ها را تنظیم و ابراز کنند.
تعاملات زوجین اغلب به داشتن حرکات موزون با یکدیگر تشبیه شده است. با پخش موسیقی، در صورتی که زوجین هماهنگ با یکدیگر حرکت کنند صحنه خیره کننده ای خواهد بود. اما در صورتی که ناهماهنگ با یکدیگر حرکت کنند اجرای جالبی نخواهند داشت. اساس یک ارتباط، شامل دو قسمت بنیادین است.
یک نفر صحبت میکند دیگری توجه میکند و گوش می‌دهد، آن را درک می‌کند و پاسخ می دهد. سپس در زمان های مختلف نقش هایشان را جابه جا می کنند. عدم توجه یکی از زوجین برانگیختگی هیجانی را افزایش می‌دهد و باعث رفتار نامناسب طرف مقابل میشود .

بررسی علل بی توجهی مرد به زن

هنگامی که زوجین تعارضات زیادی دارند صمیمیت بین آنها کم شده و از انجام کارهای مشترک اجتناب می‌کنند و حتی وقتی کارهایی انجام می دهند که از نظر مکانی در کنار هم هستند، از نظر عاطفی « با هم» فرسنگها فاصله دارند. مردها در چنین حالتی در حالت آماده باش برای شکار نشانه های تعارض قریب الوقوع هستند.
به طوریکه هر عملی را به عنوان علامت تنفر، ناخشنودی یا سردی رابطه تعبیر می کنند. یا اینکه حتی اگر در کنار همسرشان نشسته یا در رختخواب دراز کشیده باشند باز هم نسبت به همسرشان کم محلی می کنند و وارد دنیای تنهایی خود می شوند. اختلاف نظر های مداوم و تعارض های پی در پی که همگی حول موضوعات تکراری میچرخند میتواند مرد را برای همیشه به غار تنهایی خود تبعید کند اما جالب است که تقریباً اغلب مردان قبل از عزیمت دائمی به غار تنهایی خود تلاش‌های فراوانی برای داشتن رابطه با کیفیت کرده‌اند هر چند که با شکست مواجه شده باشند. رسیدن به مرحله بی توجهی و بی تفاوتی در مردان کاملا به تدریج و خاموش صورت میگیرد و همسرشان زمانی متوجه خاموشی توجه و کم شدن علاقه آنها میشوند که تقریبا کار از کار گذشته است.

علت های زیربنایی بی توجهی مرد به زن

بی توجهی مرد به زن و عواقب آن
نکته اول توجه به این نکته است که قبل از اینکه شروع به صحبت کنید چه چیزی را به تعامل خود وارد میکنید . واقعیت این است که ارتباط تنها کلامی و از طریق لغات نیست. بلکه شامل عوامل زیادی است. برای مثال بیان چهره ای، زبان بدن، وضعیت بدن ،نوع تنفس و رفتارهای ناخودآگاه دیگر در حین تعامل با همسرتان آرامش یا برانگیختگی هیجانی او را تغییر می دهد.

هنگامی که وارد رابطه گفتگو با همسرتان می شوید متوجه برانگیختگی هیجانی خود نمی شوید در نتیجه این برانگیختگی هیجانی منجر به ابراز احساسات منفی شما می شود و بدین ترتیب درک و توجهی از جانب همسرتان دریافت نمی کنید و به این شکل او را متهم به بی توجهی در رابطه می کنید‌.
نکته دوم توجه به الگوی توجه_فاصله است. در الگوی توجه_فاصله ،بین زن و شوهر عدم هماهنگی وجود دارد.

به عبارتی، یکی به یک شیوه و دیگری به شیوه ای متفاوت عمل میکند. یعنی یکی می خواهد درباره موضوعی صحبت کند اما دیگری در آن لحظه این را نمی‌خواهد و در عوض، تمایل به تنها بودن دارد .چیزی که این الگو را پیچیده میکند این است که فرد پیگیر،گرفتار تله یا طرحواره رهاشدگی باشد و هر گونه فاصله انتخابی یا بی توجهی همسرش را نشانه طرد شدن یا رها شدن خود قلمداد کند. چنین فردی در تلاش برای کسب تایید و جلب توجه همسرش موجبات چسبندگی عاطفی و دلزدگی بیشتر را فراهم می‌کند. بدین شکل با شیوه ای مخرب و ناکارآمد سبب فاصله گرفتن و بی توجهی بیشتر همسر خود خواهد شد .

راهکارهای پیشنهادی به منظور حضور فعالانه و ابراز احساسات مردان در رابطه:

۱) در یک زمان فقط بر یک موضوع که با توجهی همسرتان مواجه شده اید تمرکز کنید و از کلی گویی بپرهیزید
۲) برای موضوع مورد اختلاف بارش فکری انجام دهید. به عنوان اولین موضوع در مورد چیزی که می توانید آن را بهبود ببخشید و مسئله ای که می توانید آن را حل کنید تصویر سازی کنید.
۳) فهرستی از مواردی را تهیه کنید که پیوسته تلاش می کنید همسرتان آنها را به گونه‌ای دیگر انجام دهد اما موفق نشده اید
۴) یکی از مواردی که قصد دارید برای چند هفته آن را بررسی کنید انتخاب نمایید
۵) عیب جویی، گله کردن، غر زدن و پرتوقع بودن یا هر چیز دیگری که فکر می کنید میتواند در مسیر ارتباطی شما مانع ایجاد کند را متوقف کنید
۶) حوزه های مختلف زندگی را که می توانید تقویت کنید در نظر بگیرید و از انجام فعالیت های مشترک به همراه یکدیگر لذت ببرید. انجام فعالیت‌های مشترک و باهم بودن های عاطفی و نه صرفاً فیزیکی میتواند زمینه‌ساز بازگردانی توجه همسرتان به رابطه شود.
تفریح کردن، انجام فعالیت های سرگرم کننده با یکدیگر، سهیم شدن در اهداف و علایق، تنظیم چیدمان اولویت های مشترک، در میان گذاشتن ارزش ها و تجارب شخصی، ابراز محبت کلامی و غیر کلامی، حمایت کردن و داشتن فعالیت جنسی پرشور و متنوع می تواند از جمله فعالیت هایی باشد که پیوند ارتباطی شما را قوی تر و توجه همسرتان به رابطه را بیشتر نماید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *