تکنیک های عالی برای زوجین پر تعارض

Great techniques for conflicting couples

زندگی لحظه به لحظه با مسئله همراه است، و رشد در گرو حل موثر این مسائل است. تصور اینکه به گونه ای زندگی کنیم که با مسئله ای روبرو نشویم نادرست و غیر ممکن است. اگرچه گاهی با فرار از مسائل تصور می‌کنیم مسئله ای وجود ندارد،که البته این خود شرایط را دشوارتر می‌سازد و در آینده با مشکلات پیچیده تری از مسائل روبرو خواهیم شد.
خاصیت رشد و تحول رویارویی با پیچیدگی های بیشتری است. حل موثر مشکلات به دانش و مهارت های بیشتری نیازمند است. بخش عمده ای از مشکلات، به پیچیدگی های روابط بین فردی برمی گردد. کیفیت روابط بین فردی در ازدواج از عمده ترین مسائلی است که در زندگی زناشویی نقش تعیین کننده ای را در پیش بینی رضایت از زندگی زوجین ایفا می کند. زمانی که دو نفر با پیشینه های متفاوت جنسیتی، شخصیتی و خانوادگی وارد رابطه زناشویی می شوند، تجربه ای بسیار متفاوت از سایر روابط خواهند داشت. رابطه دوطرفه که می‌تواند موجبات رضایت و احساس تعلق عمیق را به ارمغان آورد و یا به عکس احساس شکست، تنهایی، انزوا و بی کفایتی را به همراه داشته باشد.
در این مقاله درصدد هستیم با به کارگیری اصول و روشهای درمان رفتاری به ارائه راهکارهایی جهت حل تعارضات زناشویی زوج ها بپردازیم. این تکنیک ها به طور خاص به زوجین کمک خواهد کرد تا حالات هیجانی خود و شریک زندگی شان را بهتر شناسایی کنند و به گونه ای کارآمد هیجان ها را تنظیم و ابراز نمایند. متاسفانه هیجاناتی که از نظم و کنترل خارج شده‌اند، هسته اصلی مشکلات زوجین دارای تعارض شدید می باشند.

درک هیجان در روابط

 • چرا گاهی اوقات به کسی که خیلی دوستش داریم حرفهای ناخوشایندی میزنیم؟
 • چرا گاهی اوقات یک گفتگوی به ظاهر ساده زوجین منجر به داد و فریاد می شود؟
 • چرا پرخاشگری میکنیم و طوری عمل میکنیم که بعداً از کرده ی خود پشیمان می شویم؟
 • چه چیزی باعث می شود افرادی که یکدیگر را دوست دارند گاهی اوقات از نزدیک شدن هم آشفته شوند؟
 • دلیل خودداری از صحبت کردن در مورد موضوعات مهم و چالش برانگیز در رابطه چیست؟
 • چطور میتوانیم الگوهای متعارض آسیب‌رسان را متوقف کنیم و مهارتهای کنترل عواطف منفی پرورش دهیم؟
 • چطور می توانیم یاد بگیریم چگونه باید صحبت کنیم و گوش دهیم؟

پس از هر دعوای ناخوشایندی پی می بریم که آنچه گفتیم، منجر به وضعیتی بدتر شده است و به کمتر از آنچه می خواستیم رسیده‌ایم. شاید بتوانیم عذرخواهی کنیم و اوضاع را به حالت قبل برگردانیم اما رویدادی است که احتمالاً بارها اتفاق خواهد افتاد. در واقع بر انگیختگی بالا، هیجان منفی و عدم توانایی در تنظیم آن مشکل عمده زوجین دارای تعارض بالا است.
بعضی افراد از نظر هیجانی بیشتر از دیگران حساس هستند. مثل کسی که حساسیت شنوایی و چشایی بالایی دارد. افرادی که حساسیت هیجانی بالاتری دارند می‌توانند به افرادی که حساسیت پایین‌ تری دارند بگویند چگونه قبل از اینکه خودشان بفهمند دچار نوعی احساس می شوند، که اگر این امر مهار نشود احتمالا می‌تواند در یک مذاکره آشفتگی شدیدی ایجاد کند.

چگونه برانگیختگی هیجانی بالا بر روابط زوجین اثر می گذارد؟

Great techniques for conflicting couples
برانگیختگی ناشی از هیجان منفی، به طرق مختلف و به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روابط اثر می گذارد. مثلاً در بعضی از موقعیت ها واکنش بیش از حد لازم یا کمتر از حد لازم از خود نشان می دهند و این امر ابراز تفاهم، آرامش و محبت را برای طرف مقابل دشوار می سازد. به عبارتی برانگیختگی بالا منجر به ابراز احساسات مبهم می شود.

هماهنگی هیجانی کلید طلایی حل تعارض زوجین

تعاملات زوجین اغلب به داشتن حرکات موزون با یکدیگر تشبیه میشود. همزمان با پخش موسیقی، در صورتی که زوجین هماهنگ با یکدیگر حرکت کنند، صحنه خیره‌کننده‌ای می‌توانند خلق کنند اما در صورتیکه ناهماهنگ با یکدیگر حرکت کنند صحنه جالبی نخواهند داشت. این هماهنگی در اجرای حرکات موزون با یکدیگر به طور حتم نیازمند به تمرین و مهارت است.

اساس یک ارتباط شامل دو قسمت بنیادی است:

یک نفر صحبت می‌کند و دیگری به صحبت های او گوش می دهد، آنها را درک کرده و پاسخ می دهد. سپس در زمان‌ های مختلف نقش هایشان را جابجا می کنند. این امر در ظاهر ساده به نظر می رسد اما زمانی که موضوع ارتباط باعث بر انگیختگی هیجان منفی هر دو طرف می شود زمینه برای از بین رفتن رابطه فراهم می گردد.
جهت برقراری یک رابطه مطلوب با همسر خود، تا حد امکان باید از تعبیر منفی رفتار او اجتناب کنید. رفتارهای ناخوشایند و همراه با انتقادش را نادیده گرفته و از واکنش متقابل خودداری کنید. به یاد داشته باشید که برانگیختگی هیجانی شدید قدرت تفکر و تصمیم گیری را کاهش می دهد.

تمرین حل تعارض زوجین

 • به این مسئله توجه کنید که لحن صدای شما لحن صدای همسرتان را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • لحن صدایتان را تغییر داده و توجه کنید که چگونه لحن صدای همسرتان هم در کمتر از چند دقیقه تغییر میکند.
 • در مواقعی که سرحال هستید به این موضوع توجه کنید که چقدر همسرتان را دوست دارید و اهداف خود مانند صمیمیت، همدلی و حمایت را در روابط تان در نظر می گیرید.
 • سعی کنید با همسرتان در یک راستا حرکت کنید و با هم در بحث پیش بروید.
 • توجه کنید که خلق و خوی شما به طور حتم بر رفتار افراد پیرامونتان تاثیرگذار است و برعکس.

خشم می تواند علامت یا هشداری به منظور کاهش چرخه ای مخرب باشد.

برای توجه کردن به این هشدار حتماً از سه روش زیر استفاده کنید:

۱) قضاوت های خود را حتماً زیر نظر بگیرید.
۲) به جای نیرومند کردن قضاوت و استناد به شواهد گذشته یا ذهن خوانی آن را کنار بگذارید.
۳) از توصیف استفاده کنید. از کلمات وصفی برای توصیف احساسات، هیجانات و خواسته های خود استفاده کنید.
قبل از این که مسئله ای را حتی در یک موقعیت آرام و بدون تعارض با همسرتان در میان بگذارید، از خودتان بپرسید پیامد های طرح این مسئله چیست؟ آیا طرح این مسئله در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن موقعیت زمانی و مکانی همان چیزی را که من انتظار دارم به دنبال دارد؟
این تمرینات را تا حد امکان چند بار در طول روز انجام دهید. حتما برای هر مورد مثالی از رفتارهای اخیر خود و همسرتان بیاورید و مثال را در جلوی تمرین خواسته شده بنویسید. بدین ترتیب با انجام تمرینات ذکر شده متوجه میشوید که چقدر توانایی شما در رسیدن به آنچه که به دنبال آن هستید افزایش می یابد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *