علائم خیانت در رابطه

علائم خیانت در رابطه

آیا کلمه خیانت را در روابط خود تعریف کرده اید؟ خیانت در رابطه شما شامل چه رفتاری می شود؟  یا اصلا آیا خیانت قابل بخشش است؟تعریف خیانت در هر جامعه، فرهنگ و در هر رابطه ای کاملاً منحصر به فرد است. ممکن است مواردی که در یک فرهنگ علائم خیانت باشند در فرهنگ دیگر چنین معنایی نداشته باشند .مثلاً در جوامع چند همسری صرفاً رابطه جنسی بدون احساس با فرد دیگری نمی تواند خیانت محسوب شود یا در جوامعی که دست دادن دو غیر همجنس مرسوم و متداول است این رفتار خیانت به طرف مقابل محسوب نمی شود. در حالی که در بعضی جوامع دیگر صرفاً دست دادن می تواند نشانه ای بر زیر پا گذاشتن اصول رابطه و حتی در مواردی خیانت به طرف مقابل و خیانت به ارزش‌های آن رابطه قلمداد شود.

آنچه که اهمیت دارد آن است که در ابتدای رابطه به صورت کاملاً شفاف و واضح کلمه خیانت را برای یکدیگر از دیدگاه خودتان توضیح دهید و آنچه که از طرف مقابلتان به عنوان خیانت و رفتار خیانت آمیز تلقی میشود، حتماً جدی بگیرید.
با همکاری بیرون از منزل شام خوردن یا ارسال پیامک های جنسی برای کسی خیانت برای دیگری لغزش و برای دیگری یک رفتار عادی قلمداد میشود.
در مشاوره های پیش از ازدواج و در جلسات چهارم به بعد در این رابطه حتماً مشاوره خانواده از شما توضیحاتی میخواهد، هرچند که برای زوجی که به منظور مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کرده‌اند صحبت از خیانت در آن شرایط و در آن روزهای سرشار از عشق و علاقه و صمیمیت صحبتی بیجا و نامناسب محسوب می شود ولی حتما باید در مشاوره پیش از ازدواج به آن پرداخت .
از همسرتان بخواهید خیانت را تعریف کند و حدود آن را مشخص کند که چه رفتاری خیانت محسوب میشود؟
هرچه با وضوح بیشتری در این رابطه صحبت کنید و حد و مرز آن را واضح تر توضیح دهید، میتوانید از بروز تنش‌ها و اختلافات شدید در آینده رابطه‌تان پیشگیری کرده باشید.
آنچه اهمیت دارد رسیدن به یک تعریف مشترک از خیانت است. بعد از اتخاذ یک دیدگاه مشترک و دستیابی به یک تعریف واحد، اصول و قوانین رفتاری و اخلاقی را که کاملاً منطبق با شرایط هر دو طرف هست وضع نمایید.
نوع تعریف شما از خیانت به این کلمه معنا می دهد. هر چند که درک کلی از کلمه خیانت و رفتارهای خیانت آمیز برای همه افراد موجود است اما آنچه اهمیت دارد رسیدن به توافق مشترک در جزئیات خیانت و رفتار خیانت آمیز است که مورد قبول هر دو طرف می‌باشد .
عدم دستیابی به یک تعریف مشترک و یک توافق دو جانبه در مورد معنای خیانت و حد و حدود آن شما را در مقابل دو بن بست قرار می دهد.
۱ ) همیشه در شک، ابهام و سوءظن هستید. در چنین شرایطی پرسش همیشگی شما این است:
آیا این رفتار همسرم نوعی خیانت محسوب میشود ؟
آیا من شکاک و بدبین هستم ؟
۲) طرف مقابل میتواند هر نوع رفتار خیانت آمیزی داشته باشد و آن را به نوعی رفتار عادی در رابطه قلمداد نماید.حتی در مواردی می تواند با تظاهر به ندانستن، زمینه خیانت خود را فراهم کند و سپس بر روی آن سرپوش ندانستن یا آگاه نبودن بگذارد. در نتیجه حتما شفاف باشید و با یکدیگر در این زمینه صحبت کنید.

علائم خیانت

علائم خیانت در رابطه
علائمی که در ادامه این مقاله به آن اشاره می کنم نمی‌تواند همیشه و همه جا به معنای خیانت باشد اما می‌تواند به نوعی هشدار برای وقوع خیانت محسوب شود. به عبارتی این رفتارها به شما اخطار می دهند که رابطه تان دچار مشکل شده و بهتر است برای رفع آن اقدامی انجام دهید. در واقع به این معنا نیست که لزوماً همسر شما با انجام این رفتار ها به شما خیانت کرده اما حتماً به این معنا است که برای بهبود رابطه تان باید اقدام به موقع و مفید انجام دهید و بهتر است از یک روانشناس یا زوج درمانگر کمک بگیرید. قبل از مطالعه علائم به این سه نکته مهم توجه کنید.

در تمام علائم خیانت ذکر شده باید:
۱) تغییر رفتار به صورت ناگهانی باشد.
۲) اختلاف فاحشی با روند همیشگی رفتار همسرتان در گذشته دارد.
۳) در راستای زمان و به مدت حداقل یک ماه شاهد تغییرات رفتاری همسرتان باشید و زود قضاوت نکنید که دچار نتیجه گیری شتابزده نشوید .
هر کدام از علامت های ذکر شده اگر سه ویژگی بالا را نداشتند می‌توانند لزوما به معنای خیانت نباشند اما بهتر است به تغییرات رفتاری همسرتان توجه کنید و کمک حرفه ای به موقع دریافت نمایید .
۱) توجه بیش از اندازه به ظاهر خود یا تغییر سبک و استایل پوشش.
۲) تغییر ناگهانی در مدل رفتاری، مدل حرف زدن و سبک های ارتباطی او با جنس مخالف در رفت و آمدهای خانوادگی
۳) تغییر ناگهانی در تنظیم ساعات ورود و خروج از منزل یا محل کار . مثلا عنوان نمودن جلسات کاری تا نیمه های شب ،غیبت های طولانی از منزل به عنوان ماموریت کاری، در دسترس نبودن های طولانی یا تماسهای فراوانی از سوی شما بی پاسخ می‌ماند.
۴) پرسش های مکرر در رابطه با نوع زمانبندی روزانه طرف مقابل . مثلا تمایل عجیبی دارد از ساعات حضور شما در محل کار یا در منزل مطلع شود.اینکه دقیقاً کجا، با چه کسی، کی می روید تا بتواند زمان خود را بر اساس زمانبندی شما تنظیم کند.
۵) در هنگام صحبت و گفتگوی دونفره کمتر از قبل تماس چشمی با شما برقرار می کند. یا ترجیح می دهد ساعت حضور خود در منزل یا محل کار را به صورت تلفنی به شما اطلاع دهد .در واقع از برقراری گفتگوی حضوری با شما امتناع می ورزد.
۶) از قرار دادن شماره تلفن یا آدرس یا توضیحاتی در رابطه با محل کار ،دوستان و یا دورهمی‌های محل کار و دوستان خود در اختیار شما اجتناب می کند.
۷) البته که احترام به حریم شخصی و خلوت زوجین از اهمیت بسیاری برخوردار است.اما میزان حساسیت همسرتان نسبت به گوشی موبایل، ایمیل، کیف شخصی، جیبش برای شما قابل درک نیست . هرچند رعایت حریم شخصی برای شما قابل احترام است اما هیچ دلیل منطقی برای این حجم از حساسیت که به صورت ناگهانی در رابطه پدیدار شده پیدا نمی کنید.
۸) میزان و تعداد دفعات رابطه جنسی شما نسبت به قبل تفاوت فاحشی دارد. البته بیشتر تاکید بر میزان و فراوانی رابطه جنسی است تا کیفیت آن. زیرا ممکن است فراوانی روابط جنسی شما بسیار بیشتر از قبل یا بسیار کمتر از قبل شده باشد. به دلیل احساس گناهی که همسرتان دارد ممکن تعداد دفعات رابطه جنسی شما بیشتر شده باشد.
۹) کاهش شدید دفعات رابطه جنسی. به دلیل خیانت در شرایط خوبی به لحاظ رفع نیاز جنسی خود قرار دارد و تمایلی به برقراری رابطه با همسر ندارد.
۱۰) به صورت ناگهانی ایرادهای بنیادی از ابعاد شخصیت شما مطرح می‌کند. مثلا ویژگی که تا کنون برایش کاملا خوشایند و رضایت بخش بوده اکنون محلی برای اعتراض، ایراد و بهانه گیری می شود. یا مثلا چرا ماجراجو نیستی؟ چرا شوخ نیستی؟
۱۱) روند همیشگی و قابل پیش‌بینی ارسال پیامک ها یا ویدیو های منتخب در پیام رسان ها با یک تغییر ناگهانی مواجه می‌شود.به نوعی شاهد یک تغییر ناگهانی در سلیقه همسرتان میشوید.
۱۲) توضیح و توجیه فراوانی در رابطه با قسمت هایی از فیلم یا کلیپ هایی که اشاره ای به خیانت و فرد خائن دارد .مدام توضیح میدهد که این رفتارها خیانت نیست و آن فرد در فیلم خائن محسوب نمی شود.
۱۳) سوالاتی در رابطه با آینده رابطه، شرایط وجود شما در رابطه فعلی، تصمیماتی که می خواهید برای آینده رابطه تان بگیرید، چگونگی ارزیابی شما از رابطه فعلی را مطرح می‌کند. مثلاً می پرسد می خواهید در آینده چه کار کنید؟ بعد از اینکه بچه‌ ها به دانشگاه رفتند چیکار میخواید بکنید؟ بعد از اینکه بچه ها به مدرسه رفتند چیکار میخواید بکنید؟ اگر بفهمی کسی بهت خیانت کرده چیکار می کنی؟
۱۴) خروج بحث ها و مذاکرات زناشویی از حالت «ما» بودن و تصمیمات مشترک مالی ،عاطفی و خانوادگی وسوق دادن بحث و گفتگو به سمت و سوی «من »و «تو». در واقع تصمیمات مشترک به آنچه مربوط به من است و آنچه که مربوط به تو است سوق پیدا می‌کند.
در آخر، شفاف بودن در تعامل و گفتگو با یکدیگر زمینه ایجاد هرگونه سوء تفاهمی را از بین میبرد. سوال پرسیدن های به موقع و درست می تواند شما را به جواب هایی که می خواهید هدایت کند.
۱۵) رفتارهای نامناسب و خیانت های انجام شده خود را به سمت شما فرافکنی میکند، به شما نسبت می‌دهد و پروجکشن میکند. مشکوک بودن زیاد می‌تواند یکی از نشانه های فرافکنی باشد. اگر شما را متهم به خیانت میکند یا در همه حال به شما شک دارد یا مثلا از نوع پوشش شما ایراد میگید می‌تواند یکی از دلایلی باشد که خود شخص مشغول خیانت است.
به هیچ عنوان بازجویی و مچ گیری به شما کمکی در این زمینه نخواهد کرد.
اگر تجربه ای دارید که تا حدودی می دانید این تجربه می‌تواند زمینه ایجاد سوء تفاهم را برای طرف مقابل تان ایجاد کند خودتان برای صحبت در زمینه مذکور و شفاف سازی کلیه زوایای آن پیش قدم شوید.
اگر شاهد اکثر علائم ذکر شده به صورت ناگهانی و در یک بازده زمانی طولانی هستید حتماً از روانشناس و یا زوج درمانگر کمک تخصصی بگیرید تا بتوانید مشکلات موجود را قبل از پیچیده شدن حل کنید و زندگی بهتری را تجربه نمایید.

همچنین بخوانید: دلایل خیانت مردان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *