علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و افزایش آن همواره یکی از دغدغه های اصلی افراد به شمار می آید. یکی از عبارتی که نشانه اعتماد به نفس پایین است تکرار کلمه «ببخشید» است. بعضی افراد باورشان این است که هر مشکل و اشتباهی که پیش می‌آید مقصر آنها هستند و باید از دیگران عذرخواهی کنند. به عبارتی خطای شناختی ارجاع به خود دارند. برای رفع این مشکل  اگر شما چنین باور اشتباهی دارید باید  قبل از عذرخواهی سنجش درست و ارزیابی دقیقی از موقعیت به عمل آورید. آیا واقعاً در شرایط حاضر کار بدی کرده اید که مجبور  به عذرخواهی هستید؟
 نقش خود را در شرایط موجود به درستی مورد ارزیابی قرار دهید.
افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند موفقیت ها و دستاوردهای خود را صرفاً ناشی از شانس میدانند و معتقدند که موفقیت هایشان در زندگی ناشی از متغیرهای بیرونی و نه درونی خواهد بود. عمیقأ باور دارند قابلیت و توانمندی لازم  برای کسب  دستاوردهایشان ندارند. برای مقابله با این فرضیه اشتباه حتماً در خودگویی های خود به لحن و محتوای  گفتگوی خود دقت کنید. شواهد موافق و مخالف باور های ناکارآمد خود پیرامون موفقیت را در دو ستون جداگانه بنویسید. با خودتان  بیان کنید که عالی هستید و وقتی دیگران به شما تبریک می گویند به جای بهانه آوردن کافیست فقط بگویید متشکرم.
باور اشتباه دیگری که افراد دارای اعتماد به نفس پایین دارند آن است که نظر و قضاوت دیگران برایشان بسیار اهمیت دارد .برایشان مهم است که بدانند دیگران چه فکری درباره آنها می کنند و  همیشه بر دیدگاه و نظرات دیگران متمرکز می شوند. در واقع به جای آنکه به مرجع قیاس درونی خود اعتماد داشته باشند مرجع تصمیم گیری برای آنها  نوع برخورد دیگران است .حتما در قدم اول به منظور مقابله با این باور اشتباه درک کنید که همه افراد به فکر خودشان و منافعشان  هستند و کسی به شما فکر نمی کند. آدم های ناسازگاری و منفی نگر را که دائما نسبت به شما نظر منفی دارند از زندگی خود دور کنید.
افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند هیچ گونه خود دلسوزی و خودشفقتی نسبت به خودشان ندارند و هنگامی که درباره خودشان حرف می زنند جملات ناخوشایندی را به کار می‌برند آنها تصور می کنند که دیگران فقط نقصهای آنها را می بینند. پس بهتر است که خودشان نیز این نقص ها را ببینند و بیشتر مورد توجه قرار دهند. برای افزایش اعتماد به نفس خود، حتما عقاید خود را به زبان بیاورید. این را بدانید که تنها نظر شخصی شکل گرفته شماست که به شما شخصیت می‌دهد.

1) در مقابل تغییرات مثبت مقاومت نشان می دهید برای مثال به هر چیز خوبی که وارد زندگیتان می شود مشکوک می شوید.
۲) به شدت از شکست می ترسید. شکست بخشی از طبیعت انسان و جزئی از مسیر موفقیت است. اگر این حس قوی باشد می تواند بر انگیزه شما در جهت دستیابی به موفقیت تاثیر منفی داشته باشد.
۳) نمی‌توانید به درستی برای خود برنامه ریزی کنید و یا بر روی آن تمرکز کنید. برای همه چیز می خواهید برنامه ریزی کنید و همه چیز را مدام کنترل کنید.
۴) همیشه نگران چیزهایی هستید که خارج از کنترل شما هستند.
۵) وقت عمل کردن به برنامه ریزی های خود به صورت کوتاه مدت و بی ثبات عمل می کنید.
۶) ترس شدید از موفقیت و موفق شدن دارید. همیشه نگران هستید که بعد از به دست آوردن چیزی آن را از دست بدهید.
۷) دوست داشتن کسانی که واقعا دوستتان دارند را نمی‌توانید قبول کنید.
۸) آزار و رها شدگی والدین عموما باعث می‌شود ارزش خودت را مدام زیر سوال ببری .ممکن است کسی که دوستش داشته ای شما را آزرده باشد و حالا همیشه نسبت به ارزش خودت شک می‌کنید.
۹) درد و دل کردن و کمک خواستن از دیگران برایتان دشوار است. ترجیح می دهید در سکوت رنج بکشید و از کسی کمک نخواهید. چرا که از طرد شدن، قضاوت شدن و ارزیابی دیگران همیشه ترس دارید.
چارچوب یک رابطه برای فرد که اعتماد به نفس ضعیفی دارد.
✓من خیلی دوست دارم که با تو فقط بگذرانم امشب نیاز دارم که تنها باشم
✓ در شخصیت من نیست که عکس برهنه از خودم بگیرم و برای تو بفرستم و لزومی هم برای این رفتار نمی‌بینم.
✓من نیاز دارم که بحث‌های جدی به صورت رو در رو انجام شود نه به صورت آنلاین یا تلفنی
✓اگر در بحث هایمان صدای تو بالاتر از حد معمول برود همان جا گفتگوی ما تمام خواهد شد
✓من به معاشرت بیشتری برای شناخت بیشتر نیاز دارم ولی گویا شما از بحث فرار می کنی و من دلخور و سرد می شوی که متوجه این رفتار شما نمی شوم.

همچنین این مقاله را مطالعه کنید: راه های افزایش اعتماد به نفس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *