چگونه اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهیم؟

چگونه اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهیم؟

1) یکی از مواردی که به واسطه سبک فرزند پروری و دیگر متغیرها در موفقیت و آینده کودک نقش بالایی دارد داشتن اعتماد به نفس کودک است. برای مثال توصیه می‌شود در دوران نوزادی پدر و مادر ارتباط چشمی مناسب با او برقرار کنند. البته والدین در همه مراحل رشد مواردی را برای ارتقاء اعتماد به نفس کودک باید در نظر داشته باشند. به موقع تشویق کنند، به موقع کودک را حمایت کنند و به موقع به او محرومیت دهند.
۲) عشق بدون قید و شرط در افزایش اعتماد به نفس کودک بسیار موثر است. اگر کودک تمام تلاش خود را در انجام کاری کرد و موفق نشد با جملاتی نظیر اگر بیشتر تمرین کنی حتماً این بار موفق می‌شوی و یا با لبخند و کلام محبت آمیز او را برای تلاش مجدد تشویق کنید.

۳) برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان همیشه سعی کنید کنجکاوی کودک را تحریک کنید و محیط را بر اساس سن کودک غنی کنید. این امر باعث می‌شود او در محیط فعال باشد و با موفقیتی که کسب می‌کند، احساس رضایت و اعتماد به نفسش بالا رود. گاهی کودکان هدف‌هایی را در نظر می‌گیرند که در چارچوب واقعیت نمی‌گنجد و کودک احساس ناکامی را هر بار تجربه می کند. در این موارد باید کودک را بر اساس سنش قانع کرد مثلاً در قالب قصه، که اهداف واقع بینانه ای داشته باشد.

۴) هر کودک باید یاد بگیرد که خودش را دوست داشته باشد، این امر در بالا بردن اعتماد به نفس او بسیار موثر است. گاهی کودک نیازهای خود را برای جلب رضایت سایرین نادیده می گیرد که نشانه ضعف اعتماد به نفس است. نکته دیگر، عدم توانایی در تصمیم گیری یکی از نشانه های ضعف اعتماد به نفس کودک به شمار می‌رود، چرا که این کودکان در سبک فرزندپروری مقتدرانه نیستند و همین امر باعث می‌شود آنها در انتخاب‌های اشتباهشان مرتب سرزنش شوند.

۵)سعی کنید ابتدا کودک راه حل مشکلات را پیدا کند. البته باید در نظر داشته باشید که با حمایت های افراطی باعث ضعف اعتماد به نفس در کودکان نشوید چرا که بعضی از پدران و مادران حتی در تکالیف مدرسه دخالت‌های مستقیم دارند و مرتب به دلیل کمال گرایی سعی میکنند کودک را حمایت افراطی کنند. این اتفاق باعث می‌شود که پس از مدتی احساس ناتوانی کند و به نوعی، درماندگی آموخته شده را فرا بگیرد. کودک گمان میکند که بدون والدین نمی‌تواند هرگز به موفقیت دست پیدا کند. در واقع این یکی از نشانه های مهم ضعف اعتماد به نفس ناشی از حمایت افراطی از سوی والدین می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *