دکتر ترانه موذنی

دکتر ترانه موذنی

متخصص در روان شناسی، طرحواره درمانی و آموزش مهارت های زندگی

تلفن تماس: 09011898408

مشاوره روانشناسی و هر چیزی که باید درباره آن بدانید، اینجاست!

امروزه با توجه به مسائل، مشکلات و دغدغه های مطرح در جامعه، افراد باید نحوه مراقبت کردن از خودشان را یاد بگیرند! حال این مراقبت گاهی اوقات به بهترین شکل انجام می شود و افراد قبل از اینکه با دیوارهای بلند مشکلات مواجه شوند، آمادگی لازم را پیدا کرده اند تا با موقعیت های مختلف مواجه شوند یا در شرایط متفاوتی قرار بگیرند. گاهی اوقات هم قبل از آمادگی پیدا کردن، مشکلات و مسائل یکی یکی پیدایشان می شود. قطعا در نظر گرفتن یک مشاوره روانشناسی خوب برای حفظ سلامت روح و روان می تواند به افراد کمک شایانی کند. البته سوالات متفاوتی برای افراد پیش می آید. به طور مثال اینکه آیا مشاوره روانشناسی هزینه زیادی دارد یا نه؟ مدت زمان جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟ مشاوره روانشناسی به درد من میخورد یا نه؟

در هر صورت پیشنهاد می کنیم اگر چنین سوالاتی در ذهنتان نقش بسته یا میخواهید اطلاعات کاملی در مورد مشاوره روانشناسی پیدا کنید، این مقاله را تا انتها بخواهید. البته اگر باز هم پاسخ سوالتان را نگرفتید می توانید در قسمت نظرات، سوالات خود را بنویسید. کارشناسان ما در اولین فرصت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

مشاوره روانشناسی چیست؟

تعاریف مختلفی برای مشاوره روانشناسی وجود دارد. به طور مثال مشاوره روانشناسی را می توان مجموعه ای از فعالیت ها دانست که هدف از انجام آن ها حل مسائل و مشکلات فرد مراجعه کننده است. آنچه در نهایت معنی مشاوره روانشناسی را برای شما مشخص می کند، دیدگاه شما در مورد مشاوره روانشناسی است.

به چه دلیل می خواهید به مشاور روانشناسی مراجعه کنید؟

اولین مسئله این است که بدانید دقیقا چرا به مشاوره روانشناسی رو آورده اید؟ در مورد احساساتتان با خودتان روراست باشید. آیا واقعا به دنبال یک راه حل هستید یا دیدگاه اشتباهی نسبت به مشاوره دارید؟

در هر حال یک بار صحبت کردن با مشاور روانشناس، کمک زیادی به شما می کند تا دیدگاهی که در ضمیر ناخودآگاهتان نسبت به روانشناسی وجود دارد را پیدا و در صورت نیاز اصلاح کنید.

اما اگر دیدگاه مثبت یا حتی خنثی نسبت به مشاوره و علم روانشناسی دارید کارتان خیلی سخت نیست، چون لازم نیست حتما قبل از مراجعه به مشاور روانشناسی بدانید که چه می خواهید بگویید!

کدام مشاوره روانشناسی می تواند به شما کمک کند؟

گاهی اوقات حتی احتمال دارد خودتان هم ندانید مشکلتان چیست. در چنین شرایطی مشاوره روانشناسی فردی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در کل اگر مسائل و نقطه ضعف ها برایتان آشکار هستند پیشنهاد می شود انتخاب درستی داشته باشید. در ادامه دو نوع از رایج ترین مشاوره های روانشناسی را بررسی می کنیم که هر یک برای عده ای از افراد مناسب هستند.

مشاوره روانشناسی خیانت یا همان مشاوره روانشناسی زوجین

مشکلات زناشویی رایج ترین دلیل برای مراجعه به مشاوره زناشویی زوجین است. این مشکلات می توانند در حیطه های مختلف، موضوعات متفاوت و حتی زمان های گوناگون شکل بگیرند. البته تا جای امکان پیشنهاد می شود با مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج از به وجود آمدن مسائل بزرگ در زندگی زناشویی خودداری کنید اما به هر حال در بازه زمان های متفاوت، مسائل خیلی کوچک هم پتانسیل این را دارند که به سادگی بزرگ شوند و در نهایت حل نشوند! در چنین مواقعی مراجعه به یک مشاوره روانشناسی زناشویی می تواند راهکار خوبی باشد.

البته مراجعه به مشاوره زناشویی، مختص به زمانی نیست که با مشکلات متفاوت مواجه شده اید. گاهی اوقات حتی در شرایطی که همه چیز خوب به نظر می رسد می توانید به مشاوره روانشناسی زناشویی مراجعه کنید و در مورد عملکردهایتان، صحبت کنید و اوضاع را بررسی کنید. شاید یک حس یا یک مسئله در شما وجود داشته باشد که با مشاوره روانشناسی زوجین در نطفه خفه می شود.

مشاوره روانشناسی عمومی، مناسب برای اکثر افراد جامعه

مشاور روانشناسی عمومی، فارق از سن و جنسیت خدمات متفاوتی را برای افراد در نظر میگیرد. به طور مثال از رایج ترین دلایل مراجعه به مشاوره روانشناسی عمومی می توان به موارد زیر اشاره کرد. البته که مشاوره روانشناسی فردی هم می تواند انتخاب خوبی برای چنین مواقعی باشد.

  • عدم وجود اعتماد به نفس کافی
  • ناتوانی در برقراری ارتباط با اطرافیان
  • شکست های مختلف در زمینه های متفاوت مانند روابط عاطفی، شغل و تحصیل
  • افسردگی و انواع اختلالات

 جلسات مشاوره روانشناسی به چه شکل پیش می رود

نحوه برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی بستگی به این دارد که شما چه روشی از مشاوره روانشناسی را انتخاب کرده باشید. مشاوره روانشناسی روش های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها، تفاوت هایشان و معایب و مزایا هر یک از روش ها می پردازیم. برخی از مسائل اصلی ترین تفاوت میان روش ها را ایجاد می کنند. به طور مثال برای حضور در مشاوره روانشناسی قیمت مراکز و مدت زمان جلسات متفاوت است.

1- مشاوره روانشناسی حضوری

بهترین نوع مشاوره روانشناسی، مشاوره حضوری است! با مراجعه به مراکز مختلف در شهرهای می توانید وقت ملاقات با یک روانشناس خوب را رزرو کنید. مشاوره حضوری تقریبا هیچ کم و کاستی نسبت به روش های دیگر ندارد و البته بهتر از روش های دیگر است. در مشاوره روانشناسی حضوری، جلسات بین فرد بیمار و فرد درمانگر شکل می گیرد و با توجه به جزئیات و اطلاعات پرونده، مدت زمان جلسات، فاصله بین جلسات، رویکردها و راهکارها انتخاب می شوند.

برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حضوری، می توانید به مراکز متفاوت در شهر تهران مراجعه کنید یا دکترهای روانشناس خوب را پیدا کنید و با مراجعه به سایت یا با تماس تلفنی، وقت خود را رزرو کنید.

2- مشاوره روانشناسی آنلاین

برخی از افراد با توجه به شرایط، مشاوره روانشناسی غیر حضوری را ترجیح می دهند. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به هر دلیلی مشاوره حضوری را ترجیح نمی دهید، دو انتخاب دارید. مشاوره روانشناسی آنلاین یکی از انتخاب هاییست که می توانید داشته باشید.

از بهترین مزایا مشاوره روانشناسی آنلاین می توان به مواردی مانند هزینه کمتر، ارتباط بیشتر با دکتر روانشناس، سهولت در برقراری ارتباط و حتی تمرکز بیشتر اشاره کرد. از آنجایی که مشاوره روانشناسی آنلاین به چند حالت مختلف قابل انجام است، پس استرس صحبت کردن در افراد کم می شود.

ایمیل، پیامک، گفتگوی متنی (چت)، تماس اینترنتی، تماس ویدئویی و موارد دیگر از نمونه راه های برقراری ارتباط با مشاورین روانشناسی آنلاین است.

3- مشاوره روانشناسی تلفنی

اصلی ترین تفاوتی که می توان مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره روانشناسی آنلاین وجود دارد این است که در مشاوره تلفنی، شرایط به بهترین شکل برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی فراهم است.

اما اگر شما از دسته افرادی هستید که به دلیل نداشتن وقت رفت و آمد یا دلایل این چنینی، مشاوره حضوری را ترجیح نمی دهید، بهتر است از مشاوره روانشناسی تلنفی بهره مند شوید. از معایب مشاوره تلفنی می توان به این موضوع اشاره کرد که فرد روانشناس مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا به بررسی عملکرد بیمار بپردازد. حتی بهترین روانشناس ها نیز با این مسئله درگیر هستند زیرا امکان مشاهده حضوری عکس العمل های فرد بیمار وجود ندارد.

در انتخاب مشاوره روانشناسی به ترس هایتان بها دهید!

گاهی اوقات افراد بدون توجه به احساساتشان فقط به دنبال یک راه حل هستند! به طور مثال ممکن است یک فردی با توجه به مسائلی که در طول زندگی با آنها مواجه شده است، توانایی برقراری ارتباط خوب با غیر همجنس خود را نداشته باشد. مثلا یک فرد را در نظر بگیرید که با توجه به مشکلات متفاوت در زندگی زناشویی، طلاق یا حتی مورد تجاوز قرار گرفتن، دچار مشکلات و اختلالات خاصی شده و نمی تواند حس خوبی نسبت به همجنس های خود یا جنس مخالف داشته باشد. به همین دلیل ترس های عجیبی در او شکل گرفته است. در چنین مواقعی پیشنهاد می شود با حس آرامش مشاور روانشناسی را انتخاب کند. خوشبختانه پیدا کردن یک مشاوره روانشناسی خانم یا آقا کار سختی نیست. اگر با مشاور روانشناسی زن راحت تر هستید پیشنهاد می شود حتما به احساسات خود بها دهید و به دنبال مشاوره روانشناسی بگردید که حس بدی نسبت به آن نداشته باشید. البته تا جای امکان در مورد چنین احساساتی با فرد مشاور صحبت کنید.

مشاوره روانشناسی

بهترین مشاوره روانشناسی کدام است؟

اگر به دنبال یک مشاوره روانشناسی عالی هستید، ابتدا روش مشاوره را انتخاب کنید سپس با کمی جستجو یک دکتر روانشناسی خوب پیدا کنید. با توجه به تعداد مراکز درمانی، پیدا کردن مشاور روانشناسی خوب کار سختی نیست. همچنین با توجه به اینکه می خواهید مشاور روانشناسی زن یا مرد انتخاب کنید، موضوع های دیگر را هم در نظر بگیرید. به طور مثال اگر قرار است یک مشاوره روانشناسی هنر زندگی انتخاب کنید که خانم باشد اما فکر می کنید که شاید مردها در درک کامل احساساتتان موفق نیستند، حتما به احساسات خود توجه کنید. با اینکه این طرز فکرها و احساسات ریشه های منفی دارند و درست نیستند اما شما برای کمک کردن به خودتان همه ی موارد را در نظر بگیرید.

بهترین مشاوره روانشناسی برای شما، همان فرد و مرکزی است که حس بدی به آن نداشته باشید! قطعا حس اعتماد، یکی از مهم ترین مواردی است که فرد مراجعه کننده باید داشته باشد تا بتواند مسیر درمان را زودتر طی کنید.

این مسئله را به یاد داشته باشید که در تمامی مراحل زندگیتان، هیچکس به اندازه خودتان به شما کمک نمی کند! به همین دلیل است که تاکید می کنیم حس اعتماد به فرد مشاور را در خود تقویت کنید.

حتی اگر نگران هزینه های مشاوره روانشناسی هستید می توانید از مشاورین و مراکزی که اولین بار به صورت رایگان خدمات را ارائه می کنند، کمک بگیرید. قطعا تمام احساسات سرکوب شده، حس ترس و موارد دیگر نسبت به حضور مشاور، در همان جلسه اول برای خودتان آشکار خواهد شد.

بهترین مشاوره روانشناسی غرب تهران کدام است؟

در نهایت اگر به این نتیجه رسیدید که مشاوره روانشناسی حضوری بهترین انتخاب برای شماست، پیشنهاد می کنیم با توجه به موقعیت مکانی بهترین مشاوره را انتخاب کنید. از آنجایی که ممکن است جلسات شما طولانی شود و حتی نیاز باشد چندین بار در ماه یا هفته به صورت حضوری در جلسات مشاور حضور داشته باشید، موقعیت مکانی بسیار مهم است.

هر مسئله ای که ممکن است شما را از ادامه جلسات یا حضور در جلسات مشاوره منصرف کند را شفاف کنید و تا جای امکان از آن دور شوید. در نهایت اگر به دنبال یک مشاوره روانشناسی خوب در غرب تهران می گردید می توانید از خدمات خانم دکتر ترانه موذبی بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
نوبت آنلاین
نوبت تلفنی
نوبت حضوری