دکتر ترانه موذنی

دکتر ترانه موذنی

متخصص در روان شناسی، طرحواره درمانی و آموزش مهارت های زندگی

تلفن تماس: 09011898408

4 تکنیک برای افزایش سلامت روان

سلامت روان

ارزیابی و ایجاد ابزار کوچک و قابل کنترل برای مراقبت از سلامت روان واقعا کمک کننده است. هر بار که تمرین جدیدی را اجرا کردم، اثرات پیشرفت را دنبال کردم. و در حالی که این ابزارها براق، فانتزی و یا مانند بسیاری از محصولات دارای مزیت های ویژه ای نیستند، آنها به عنوان یک مزیت بزرگ در بهبود وضعیت ذهنی اثر گذار بوده اند. مراقبت از ذهن نباید استرسی به زندگی شما بیفزاید. بنابراین اگر احساس کردید که گم شده اید برای شروع، ابتدا 4 راهنمایی زیر را بررسی کنید.


1- قدرت “نه گفتن”

بسیاری از مردم تصور می کردند که استفاده از کلمه “نه” به دنبال توضیح طولانی و یا بهانه های متعدد است. من متوجه شدم که “نه” یک جمله کامل است و به ایجاد مرزهای در روابط کمک می کند. استفاده از قدرت “نه” می تواند در جلوگیری از آسیب دیدن در طول هفته کمک کند. اگر شما احساس پیچیدگی و شلوغی بیش از حد در کار و یا در روابط خود می کنید ممکن است نیاز به گفتن “نه” داشته باشید. هر وقت تعهد می کنم، از خودم می پرسم که آیا این تعهد به نفع سلامت روان من یا به ضرر آن.

 

2- یوگا در خانه

من می دانم که شما در مورد قدرت یوگا چندین بار شنیده اید، اما بیایید واقعی باشیم، برخی از روزها عمل دوش گرفتن به تنهایی خود می تواند یک کار خسته کننده باشد، اشکالی ندارد که یک جلسه یوگا را از دست بدهید.
من اخیرا به قدرت کلاسهای یوگا یوتیوب علاقه مند شده ام و چند روش زیر 10 دقیقه ای را کشف کرده ام که به من احساس راحتی می دهد. در طول انجام وظایف شخصی کسالت آور، من احساس بی فایده و غیر قابل قبول بودن می کنم. اما دانستن اینکه من یک چیز به دست آوردم، باعث تقویت اندیشه های من در طول روز شده است.

 

3- برای داشتن سلامت روان مطلوب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید

یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند بر مغز و خلق‌وخوی شما ‌تأثیر بگذارد، خواب شما را مختل کند، انرژی شما را از بین ببرد و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. برعکس، تغییر به یک رژیم غذایی سالم،کم‌قند، و سرشار از چربی‌های سالم می‌تواند روی انرژی شما ‌تأثیر بگذارد و خواب و خلق‌وخوی شما را بهبود ببخشد و به شما کمک کند تا به بهترین صورت به‌ نظر برسید.

بسته به ژنتیک و سایر عوامل بهداشتی، افراد نسبتاً کمی متفاوت به بعضی از غذاها پاسخ می‌دهند. بنابراین، امتحان کنید که وجود یا عدم وجود چه نوع مادۀ غذایی در تغییر احساس شما ‌تأثیر دارد. بهترین شروع حذف «چربی‌های مضر» است که می‌تواند به روحیه و ظاهر شما لطمه وارد کند. آن‌ها را با چربیهای مفید که باعث سلامت مغز می‌شوند جایگزین کنید.

 

4- از خوابتان نکاهید: این مورد از چیزی که فکر می‌کنید مهم‌تر است

اگر زندگی شلوغی دارید، کم‌کردن خواب راحت ممکن است حرکت هوشمندانه‌ای به‌نظر برسد. اما زمانی که پای سلامت روان شما به‌میان می‌آید، خواب کافی یک ضرورت است نه تجمل. حذف حتی چند ساعت از خواب می‌تواند ‌تأثیر واضحی در توانایی ذهنی و مقابله با استرس برای شما داشته باشد.

در طولانی‌مدت، کمبود خواب می‌تواند ‌تأثیرات مخربی بر سلامت و چشم‌انداز روانی شما داشته باشد، در حالی که بزرگسالان باید شبانه‌روز هفت تا نه ساعت خواب باکیفیت داشته باشند. البته، این موضوع غالباً غیرحقیقی است که انتظار داشته باشید لحظه‌ای که دراز می‌کشید و چشمانتان را می‌بندید به خواب بروید.

مغز شما برای اتمام روز به زمان نیاز دارد. برای همین، دو ساعت پیش از خواب، تلویزیون، تلفن، لپ‌تاب، و کامپیوتر را کنار بگذارید و نگرانی، استدلال، یا طوفات مغزیتان را تا روز دیگر به‌تعویق بیندازید.

 

سخن آخر

اگر شما احساس پیچیدگی و شلوغی بیش از حد در کار و یا در روابط خود می کنید ممکن است نیاز به گفتن “نه” داشته باشید. هر وقت تعهد می کنم، از خودم می پرسم که آیا این تعهد به نفع سلامت روان من یا به ضرر آن. همانطور که در این مطلب که از سایت سلام دنیا و بهزیستی گرفته شده است، ما به معرفی 4 تکنیک که به افزایش سلامت روان شما کمک می کند، پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت آنلاین
نوبت تلفنی
نوبت حضوری