مشاوره طلاق

مشاوره طلاق ، اقدام واجب برای تمام زوجین در آستانه جدایی

شاید برایتان جالب باشد که 80 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی رخ می دهد. به همین دلیل توصیه می شود حتی اگر فکر می کنید زندگیتان به یک تار مو وابسته است، قبل از اقدام برای طلاق، با مشاوره طلاق زوجین صحبت کنید. شاید روزنه ای کشف نشده وجود داشته باشد و واقعا امکان حل مشکلات و مسائل فراهم شود.

با استناد به این آمار و ارقام می توان اینطور برداشت کرد که اکثر زندگی های مشترک در چند سال اول که در حال شکل گیری هستند با رسیدن به مشکلات متفاوت، رنگ و روی خود را از دست می دهند و به سادگی آماده ی تخریب می شوند. هر چند که اهمیت مشاوره قبل از ازدواج در چنین مواقعی مشخص می شود اما گاهی اوقات افراد در زمان هایی متوجه مسائلی می شوند که دیگر دیر است.

 

مشاوره طلاق

اهمیت مشاوره طلاق بیشتر از چیزیست که فکرش را می کنید!

گاهی اوقات آنچه که به ذهن شما می رسد کاملا متفاوت با حقیقت است. در چنین مواردی اهمیت وجود یک فرد سوم در روابط که با دیدگاه باز به موارد و مسائل نگاه کند، کاملا ملموس است. حتی اگر به صورت قطعی تصمیم خود را برای طلاق اخذ کرده اید، پیشنهاد می شود فرصتی را برای مراجعه به مشاوره جهت طلاق در نظر بگیرید.

البته در مواقعی ممکن است حس کنید که زمام زندگی از دستتان خارج شده و نیاز دارید تا یک فرد آگاه به کمکتان بیاید.

در چه مواقعی به مشاوره طلاق نیاز دارید؟

اولین مسئله ای که باید در گوشه ای از ذهنتان داشته باشید این است که وجود هر مشکلی به معنی اختلال در تمام قسمت های زندگی و همچنین فراهم کردن بستر لازم جهت جدا شدن از همسرتان نیست. فراموش نکنید که شما نمیتوانید همیشه بهترین باشید و گاهی کمک گرفتن از یک فرد آگاه با مراجعه به مشاوره زناشویی، کار سختی نیست و قطعا نتایج مثبتی خواهد داشت. اما به صورت کلی در مواقعی که در شرایط زیر قرار گرفته اید، زنگ هشدار را برای خودتان به صدا در آورید؛ زیرا نیاز به کمک دارید.

 • اگر در مواقع زیادی به زندگی مجردی فکر می کنید و هیچ لذتی از زندگی مشترک نمی برید.
 • اگر برای تصمیم گیری در مورد آینده ناتوان هستید و همه چیز را گردن همسرتان می اندازید.
 • به فرد دیگری فکر می کنید و در زمینه های مختلف، افراد متفاوت را با همسرتان مقایسه می کنید و در نهایت فکر می کنید که همسرتان لیاقت شما را ندارد.
 • اگر زندگی کنار شریک زندگی برایتان سخت و طاقت فرسا شده است.
 • وقتی که ترس زیادی از شریک زندگیتان دارید و فکر می کنید تمام اعتماد بنفستان به طور کل نابود شده است.
 • از نشان دادن خود واقعیتان ترس دارید.
 • اگر فکر می کنید در زندگی مشترک نقش یک قربانی را بازی می کنید و همسرتان به شما خیانت می کند.
 • اگر شریک زندگیتان بدون هیچ دلیل منطقی به شما تهمت میزند و تمام کارهایتان تحت کنترل او قرار دارد.

قطعا این لیست می تواند بسیار گسترده تر باشد اما در صورتی که هر یک از موارد برایتان آشنا بود باید بدانید که هشدار خطر به صدا در آمده است. در هر مرحله از زندگی هستید (چه در دوران نامزدی هستید و یا چند سال از زندگی مشترکتان گذشته) توجه به این 8 مورد بسیار مهم است زیرا هر یک از این موارد به تنهایی برای نابود کردن یک زندگی کافیست. پیشنهاد می شود در صورتی که فکر می کنید قسمت زیادی از مشکلات زندگی مربوط به خودتان است، با مراجعه به یک مشاوره فردی و صحبت با دکتر روانشناس، مسائل را ریشه یابی کنید.

مشاوره طلاق چه کمکی به زوجین می کند؟

به عنوان اولین مزیت این مشاوره می توان به تغییر دیدگاه شما نسبت به مسائل، زندگی مشترک و شریک زندگیتان اشاره کرد. گاهی اوقات افراد در هاله ای از ابهام قرار دارند و به طور ناخواسته چشمشان را روی حقیقت بسته اند.

 • این مشاوره به شما کمک می کند تا خودتان را نجات دهید. در بعضی از شرایط نشان ندادن احساسات به شکل صحیح، مشکلات عجیبی را ایجاد خواهد کرد.
 • این مشاوره به شما کمک می کند تا با روش های مختلف حالتان را بهبود ببخشید و در مورد تصمیم قطعیتان خوب فکر کنید.
 • این مشاوره شما را از اتفاق های بعد از جدایی، چالش های احتمالی در فرآیند طلاق و پس از آن آگاه می سازد.
 • جلسات مشاوره، به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چطور باید با این مسئله برخورد کنید و حال خودتان را خراب نکنید!
 • گاهی اوقات ممکن است مشاور طلاق یک راه حل به شما نشان دهد که تا پیش از آن حواستان به آن راه حل نبوده و یا حتی نسبت به آن ناآگاه بودید. به طور مثال طلاق توافقی یکی از مواردی است که در برخی از جلسات مشاوره به زوجین پیشنهاد می شود.

طلاق توافقی چیست؟

درخواست طلاق به سه حالت ممکن است اتفاق بیافتد. حالت اول همان درخواست مرد برای طلاق، حالت دوم درخواست زن برای طلاق و حالت سوم که ساده ترین حالت طلاق گرفت است، همان طلاق توافقی نام دارد.

اقدام برای طلاق توافقی بسیار ساده است تنها کافیست زوجین برای آخرین بار عدم تمایل خود جهت ادامه دادن زندگی مشترک را اعلام کنند. پس از آن انجام مراحل طلاق شروع خواهد شد.

مراحل طلاق توافقی

همانطور که ذکر شد طلاق تواقفی ساده ترین روش طلاق است. اولین مرحله در این شکل از طلاق این است که تمام توافقات میان زن و مرد به نتیجه رسیده باشد. به طور مثال مهریه، حضانت فرزند، نحوه دیدار فرزند، نفقه و موارد مشابه مشخص شده باشد. همچنین باید تکلیف اموال مشترک بین زن و مرد مشخص شود.

مرحله دوم طلاق توافقی، مراجعه زوجین یا وکلای ایشان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. در این مرحله باید دادخوسات طلاق توافقی به صورت الکترونیکی ثبت شود.

در مرحله سوم طلاق توافقی یک پیامک برای زوجین ارسال می شود که در آن محل برگزاری دادگاه مشخص شده است.

از آنجایی که قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ داوری در طلاق را حذف کرده و به جای آن این مشاوره اجباری شده است باید به مشاوره طلاق توافقی مراجعه کنید. این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که مشاوره طلاق توافقی چگونه است؟

در مشاوره طلاق توافقی زوجین موظف هستند با فرد مشاور صحبت می کنند و بعد از پاسخ دادن به سوالاتی مانند دلیل طلاق، توافق نامه تنظیم می شود. هزینه این مشاوره توسط زوجین پرداخت خواهد شد.

پس از این مراحل، قاضی شخصا با زوجین صحبت می کند. زوجین با نظر کارشناسی و مشاور به دادگاه مراجعه می کنند. مرحله نهایی طلاق توافقی مراجعه به دفاتر ثبت اسناد برای ثبت طلاق است.

بهترین مشاوره جهت طلاق کدام است؟

درست است که این مشاوره در طلاق توافقی اجباریست اما توصیه می شود در صورتی که از روش های دیگر و یا حتی همین روش می خواهید جهت جدایی اقدام کنید، حتما به مشاور سر بزنید.

این خدمات به شکل های مختلف ارائه می شود. به طور مثال مشاوره آنلاین و همچنین مشاوره تلفنی هر یک مزیت های خاصی دارند که اگر انتخاب مشاوره طلاق حضوری برایتان مقدور نیست می توانید از آن ها بهره مند شوید.

مشاوره پرسش و پاسخ، مشاوره خیانت و همچنین مشاوره بچه های طلاق از مواردی هستند که فرصت آگاه شدن و تجدید نظر در تصمیم های عجولانه را به شما می دهند. قطعا مشاوره فرزندان طلاق برای کسانی که فرزند دارند واجب است. زیرا در فرآیند جدایی احتمال آسیب رسیدن به فرزندان افزایش پیدا میکند به همین دلیل پیشنهاد می شود حتما با مشاوره کودکان طلاق صحبت کنید.

چطور بهترین مشاوره برای طلاق گرفتن را پیدا کنیم؟

همانطور که ذکر شد مشاورین بسیاری به حالات مختلف در حال ارائه خدمت هستند. اگر مایل هستید با مراجعه به مراکز معتبر می توانید مشاوران خوبی را پیدا کنید. پیدا کردن مشاوره طلاق در تهران کار سختی نیست.

 اگر به دنبال مشاور در غرب تهران و شمال تهران هستید، می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۰۶۴۶۰۷ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

قبل از طلاق باید جواب سوالات بنیادین را پیدا کنید تا از هرگونه اتفاق ناگوار که در آینده باعث پشیمانی می شود جلوگیری کنید. برخی از سؤالات شامل موارد زیر می‌شود: آیا نگرانی‌های خود را به درستی برای طرف مقابل مطرح کرده‌اید؟ آیا واقعا نبود همسرتان را ترجیح می‌دهید؟ آیا برای نجات زندگی خود تلاش کرده‌اید و آیا راهی برای این موضوع وجود دارد؟ چه چیزهایی در طلاق شما را می‌ترساند و آیا نگران می‌کند؟  آیا بعد از طلاق می‌توانید از پس مخارج خود بربیایید؟ طلاق چه آسیب‌هایی به فرزندان وارد می‌کند؟ و…

برای درخواست وقت ملاقات برای مشاوره طلاق کلیک کنید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

6 دیدگاه

 • zahra, جولای 15, 2020 @ 6:26 ب.ظ پاسخ

  خیلی مفید بود ممنون از مطالبتون خانم دکتر. واقعا مشاوره طلاق دید خوبی به آدم میده

  • drtaraneh, جولای 15, 2020 @ 6:29 ب.ظ پاسخ

   ممنون از شما بابت نظر خوبتون

 • نوشین خدا بنده لو, آگوست 6, 2020 @ 8:56 ق.ظ پاسخ

  سلام خسته نباشید. بخش طلاق توافقی خیلی خوب بود و جواب سوالم رو پیدا کردم. ممنون از شما

  • drtaraneh, آگوست 6, 2020 @ 8:57 ق.ظ پاسخ

   خواهش میکنم . خوشحالم که مفید بوده

 • علی, آگوست 17, 2020 @ 12:09 ب.ظ پاسخ

  سلام خداقوت.
  خسته نباشید عالی بود خانوم دکتر. مشاوره آنلاین طلاق هم شما انجام می دهید؟

  • دکتر ترانه موذنی, آگوست 17, 2020 @ 12:21 ب.ظ پاسخ

   سلام ممنون از شما دوست عزیز. بله مشاوره آنلاین طلاق و مشاوره و مشاوره طلاق تلفنی هم ارائه می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *