دکتر ترانه موذنی

دکتر ترانه موذنی

متخصص در روان شناسی، طرحواره درمانی و آموزش مهارت های زندگی

تلفن تماس: 09011898408

درمان انحرافات جنسی

درمان انحرافات جنسی

اگر امکان خواندن این مقاله را ندارید می توانید به فایل صوتی زیر گوش کنید.

اگرچه هر یک از انحرافات جنسی که در مقاله رفتار جنسی بهنجار و نابهنجار راجع به آن توضیح دادیم رویکرد درمانی منفردی را می طلبد.اما چند اصل کلی وجود دارد که در مورد همه آنها صادق است. اغلب ناهنجاریهای جنسی در تجربیات کودکی ریشه دارند و در سال‌های نوجوانی که نیروی جنسی درون بدن تشدید می شود نمایان می گردند بعد از این که نابهنجاری جنسی تثبیت شد، مزمن می‌شود. گرچه نظریه پردازان معتقدند افرادی که دچار نابهنجاری جنسی میشوند ازطریق نابهنجاری های وراثتی، هورمونی یا عصب شناختی برای این رفتار ها آمادگی زیستی دارند اما دیدیم که در ارتباط با بچه بازی توجیه زیستی به تنهایی کفایت نمی‌کند. طبق رویکرد رفتاری، یک یا چند رویداد یادگیری در دوران کودکی فرد اتفاق افتاده که پاسخ شرطی لذت جنسی به محرک نامناسب را شامل می‌شوند‌.

به مرور زمان فرد به صورت بی اختیار ارضای تداعی شده با این محرک ها را دنبال می کند که اغلب با نوعی احساس قدرت و رضایت همراه است. به عبارت دیگر تماشاگر جنسی هنگامی که مشغول چشم‌چرانی است هم تحریک جنسی و هم قدرت را همزمان تجربه می کند. همینطور مالش دوست و بچه باز و عورت نما می توانند از طریق تجربیات موفقیت آمیز با موضوع دلخواه خود نیاز های جنسی و عزت نفس خود را ارضا کنند.
درمان افراد مبتلا به ناهنجاری های جنسی بسیار سخت و زمانبر است. زیرا این افراد اغلب مایل به ترک رفتار لذت بخش خود نیستند یا در مواردی خیلی خجالت می کشند که کمک بخواهند. به یکسری از این افراد دون ژوان میگویند.شاید برای شما جالب باشد که بدانید دون ژوان کیست؟به طور خلاصه دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نمی باشد.

از این رو مداخله های زیستی، روانشناختی و اجتماعی – فرهنگی به صورت ترکیبات گوناگون برای درمان این افراد به کار رفته اند. مداخله های پزشکی که عموماً به کار می روند تجویز داروهایی نظیر داروهای ضد افسردگی، SSRI، هورمون تراپی است که هدف همه آنها کاهش یا تنظیم میل جنسی فرد میباشد. با این حال متخصصان بالینی درمان را به مداخله پزشکی محدود نمی‌کنند. در عوض ،عناصر روان‌شناختی و اجتماعی – فرهنگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

در حیطه روانشناختی فنونی که عموماً به کار برده می‌شود رفتاری و شناختی – رفتاری هستند. در حیطه اجتماعی _فرهنگی معمولاً متخصصان بالینی بیمار را درگیر گروه درمانی می‌کنند. به طوری که افراد مبتلا به مشکلات مشابه تجربیات و اقدامات خود را برای کسب کنترل شخصی با یکدیگر در میان بگذارند. علاوه بر این، درمان زناشویی و خانوادگی نیز توصیه می‌شود با این هدف که افراد نزدیک به درمانجو حمایت و کمک لازم را برای درمان تامین کنند.

عملکرد جنسی جنبه ضروری وجود انسان است که می‌تواند جزء بسیار رضایت بخش یا ناراحت کننده زندگی فرد باشد. میل جنسی آنچنان نیروی پرتوانی در ماهیت
انسان است و به قدری بار هیجانی دارد که نباید تعجب کنیم در رابطه با این جنبه از رفتار انسان مشکلاتی وجود دارد.

 انحراف جنسی چیست؟

اصطلاح انحراف جنسی به معنی انحرافی است که موضوع جاذبه جنسی فرد را در برمی گیرد. به عبارت بهتر، انحرافات جنسی یا اختلال هایی محسوب می شوند که به موجب آنها فرد خیال پردازی ها، تمایلات جنسی یا رفتارهایی دارد که مکرر و از لحاظ جنسی برانگیزاننده و شامل این موارد می شوند.
 ۱) موضوعات غیر انسانی مانند یادگارپرستی همراه با مبدل پوشی
 ۲) کودک یا سایر افراد ناراضی مانند بچه بازی
 ۳) رنج کشیدن یا تحقیر شدن خود یا شریک جنسی مانند سادیسم و مازوخیسم

درمان افراد مبتلا به انحرافات جنسی که یکی از آنها دون ژوان نامیده میشود بسیار سخت است زیرا این افراد اغلب مایل نیستند رفتار لذت بخش خود را ترک کنند یا خیلی خجالت می کشند کمک بخواهند. مداخله های زیستی، روانشناختی و اجتماعی_فرهنگی به صورت ترکیبات گوناگون برای درمان این افراد به کار رفته اند. تجویز داروهایی نظیر داروهای ضد افسردگی، بازدارنده های جذب مجدد سروتونین و هورمون ها که هدف آنها کاهش دادن میل جنسی فرد است در این زمینه تجویز می شود. البته عناصر روانشناختی و اجتماعی فرهنگی نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.
 

۵ نوع مداخله روان پزشکی برای درمان افراد مبتلا به انحرافات جنسی

درمان انحرافات جنسی

۱) کنترل خارجی

زندانی کردن یکی از روش های کنترل خارجی برای جرایم جنسی است که معمولاً با مولفه درمانی همراه نیست. هدف اصلی درمان افراد مبتلا به ناهنجاری های جنسی که مرتکب اعمال جنایی شده اند، تغییر دادن تمایل آنها به انجام دادن رفتارهای جنسی منحرف است .اگر اعمال مربوط به انحرافات جنسی در محیط کار یا خانواده رخ می دهد کنترل خارجی شامل مطلع کردن ناظرین ،همتایان و سایر اعضای بالغ خانواده از این مشکل و توصیه به آنها در مورد از بین بردن موقعیت هایی است که شخص منحرف در آنها قادر به عمل بر اساس تمایلات خود می باشد.

۲) درمان اختلالات همزمان مثل افسردگی یا اضطراب

اگر انحراف جنسی همراه با اختلالات افسردگی ، اضطرابی یا اسکیزوفرنی باشد درمان دارویی شامل داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی ضرورت پیدا می‌کند . داروهای آنتی آندروژن که با کاهش سطح تستوسترون مربوط می‌شود می‌تواند سایق رفتارهای جنسی را کاهش دهد .داروهای مانند فلوکستین در برخی موارد انحراف جنسی به طور محدود موثر بوده است.

۳) درمان شناختی – رفتاری

درمان شناختی – رفتاری به منظور از بین بردن الگوهای آموخته شده انحراف جنسی و تعدیل رفتار ها به شکل قابل قبول از نظر اجتماع به کار می‌رود. این مداخلات عبارتند از آموزش مهارت‌های اجتماعی، آموزش جنسی، بازسازی شناختی، مواجه و تخریب دلیل تراشی هایی که برای تایید قربانی کردن و آزار دیگران به کار می روند، ایجاد همدلی با قربانیان، حساسیت‌زدایی منظم، آرام سازی و یادگیری عوامل محرک تکانه های مربوط به انحرافات جنسی جهت اجتناب از این محرک‌ها نیز آموخته می شوند.
در روش تعدیل شده تمرین رفتار اجتنابی، بیمار از کنشهای رفتاری مربوط به انحراف جنسی خود با یک مانکن تصاویر ویدیویی ضبط می‌کند و سپس بیمار منحرف جنسی با یک درمانگر و گروهی از سایر منحرفین جنسی مواجه می‌شود و آنها در مورد احساسات، افکار و انگیزه‌های همراه با عمل انحرافی از بیمار سوال می کنند و مکررا می کوشند تحریف های شناختی بیمار را اصلاح کرده و فقدان همدلی با قربانی را به او گوش زد کنند.

روان درمانی پویشی انحرفات جنسی

روان درمانی بینش گرا از مدتها پیش یکی از رویکردهای درمان انحرافات جنسی بوده است. در این نوع درمان بیماران فرصت می یابند پویایی‌های روانی خود و حوادثی که علی الخصوص در دوران کودکی باعث ایجاد انحرافات جنسی شان شده است را درک کنند و به خصوص از حوادث روزمره ای آگاه می‌شوند که سبب می‌شود آنها روی تکانه‌های خود عمل موثر انجام دهند. درمان به آنها کمک می‌کند که با فشارهای زندگی بهتر کنار آمده و ظرفیت آنها را برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود تقویت می کند. روان درمانی پویشی همچنین به بیمار امکان می دهد عزت نفس خود را باز یابد و به این ترتیب بتواند رابطه جنسی طبیعی تری با شریک جنسی خود داشته باشد.
عواملی که از خوب بودن پیش‌ آگهی حکایت می‌کنند عبارتند از:

  • وجود فقط یک نوع انحراف جنسی
  •  هوش طبیعی
  • عدم وجود سوء مصرف مواد
  • فقدان خصوصیات شخصیت ضد اجتماعی
  •  وجود دلبستگی موفقیت‌آمیز در بزرگسالی
  •  وجود عوامل حمایتی در خانواده

 با این حال حتی در شرایط یاد شده نیز درمان انحرافات جنسی غالباً با مشکلات قابل ملاحظه همراه اس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
4.1/5 - (9 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید،مدتیه همسرم از من رابطه جنسی سه نفره با یکی از نزدیکان رو میخواد،چطور منصرفش کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت آنلاین
نوبت تلفنی
نوبت حضوری