علت افسردگی در زنان خانه دار

افسردگی در زنان خانه دار

سوم  نوامبر، روز جهانی زنان خانه‌دار نام گرفته است. بد نیست بدانیم که در ایران ما، ۶۲.۱ درصد زنان خانه‌دار هستند. ‌‌ ‌خانه‌داری فعالیت و شغلی بدون دستمزد، بدون بیمه، بدون تعطیلی و بدون بازنشستگی است که در طول ۲۴ ساعت روز زنان رو درگیر خودش می‌کند.‌ زنان خانه‌دار بیشتر از زنان شاغل در معرض اختلال افسردگی هستند. در ادامه به بررسی علت افسردگی در زنان خانه دار خواهیم پرداخت. چه ایران خود ما و چه در کشورهای غربی، به زنان خانه‌دار القا شده که هم باید وظایف خانه‌داری مثل پخت‌وپز و نظافت و مدیریت منزل رو به عهده داشته باشند و هم وظیفۀ تربیت فرزند و همسرداری شایسته بر عهده‌شان باشد.‌ گویا زنان باید ضمن حفظ آرامش و امنیت روانی خانه، همواره زیبا، خوش‌ پوش شیک و در بهترین شرایط جسمی و روحی باشند!

تمامی این انتظارات و این صفاتی که به «زن و مادر خوب خانه‌دار» داده اند، باعث ایجاد بار روانی سنگین و مسئولیت‌های بی‌انتهایی برای زنان میشود که اجر و پاداش مادی و معنوی هم به دنبال ندارد و فقط به انها گفته می شود برای همسر و یا مادر خوب بودن، باید این وظایف رو به نحو احسن انجام بدهند.‌ بیماری‌های جسمی از جمله نارسایی‌های قلبی، ریوی، بیماری‌های ستون فقرات و مشکلات حرکتی جدی در دست، پا و گردن در زن خانه‌دار بسیار زیاد است و این قضیه تنها به دلیل تکرار روزانۀ کارهای منزل است.‌ تقریبا تمامی زنان خانه‌داری که درگیر افسردگی هستند، بی‌ارزش شمرده شدن کار منزل توسط سایر اعضای خانواده و همچنین تکرار بی‌‌انتهای امور روزمزه رو اصلی‌ترین علل بیماری خودشون اعلام کردند.‌‌

کسالت و بی‌حوصلگی، کم شدن معاشرت با دوستان و فامیل، بی‌هدفی و حس بیهودگی از نشانه‌های جدی افسردگی زنان خانه‌دار است.‌ ایجاد تغییر در زندگی روزانه، کمک گرفتن از سایر اعضای خانواده از جمله همسر و فرزندان، ایجاد تغییرات حتی کوچک در امور روزمره، شرکت در امور اجتماعی و درگیر شدن در کارها و سرگرمی‌هایی مطابق با سلیقه و استعداد زن خانه‌دار، کمک و تکنیک‌های ساده‌ای برای رهایی از این افسردگی است.‌ ‌یادمان باشد که انجام امور منزل وظیفۀ یکی از زوجین و یا تنها مادر خانه‌دار نیست و گذراندن زندگی روزانه نیاز به همراهی و همکاری همۀ اعضای خانواده دارد و باید از نظر مشاوره خانواده نیز در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *