دون ژوان کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دون ژوان کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نمی باشد. دون ژوانیسم (هرزه انگاری جنسی) در مردان دیده میشود و حاصل ترکیب درجاتی از اختلال شخصیت خود شیفته و انحرافات جنسی است. چنین مردی نه قادر است دوست بدارد و دوست داشته شدن خود توسط دیگری را باور می‌کند و یک حالت پارانویا و بدبینی نسبت به گرفتن پیغام‌های دوست داشته شدن از شریک جنسی و شریک عاطفی خود دارد.
در بسیاری از موارد نیاز به دوست داشته شدن و میل به عشق ورزی عمیق را در خود انکار می‌کند و بیشتر ترجیح می‌دهد به جای دوست داشتن مورد تحسین واقع شود و همواره در مرکز توجه زنان قرار داشته باشد تا شاید «منِ آزرده» و «عزت نفس آسیب دیده اش» ترمیم پیدا کند.
به ظاهر و پوشش خود، ارتباطات کلامی، ژست ها و فیگور های خود علی الخصوص در برخورد با جنس مخالف بسیار اهمیت می دهند و در تلاش هستند که از لحاظ جنسی خود را پرکار و فعال نشان دهند. این افراد از فعالیت‌های جنسی افراطی خود برای پوشاندن احساس حقارت عمیق خود استفاده می‌کنند.

مردان دون ژوان

برخی از آنها تکانه های ناخودآگاه همجنسگرایی دارند و با روابط جنسی وسواس گونه با زنان آن را انکار می کند. اکثر آنها پس از رابطه جنسی دیگر علاقه به همان زن ندارند و احساس می کند اگر کسی دوستش داشته باشد و ابراز علاقه کند می‌خواهد از او یا موقعیتش بهره برداری کند. در واقع به هیچ زنی نمی‌تواند اعتماد کند.
در حقیقت این گونه مردان تنها با سطح بدن جسمی و جنسی زن میتوانند ارتباط برقرار کنند. در واقع هدف آنها به دست آوردن است نه رابطه داشتن آنها رابطه را دستاوردی میدانند که باید کسب شود و فقط می خواهند زن را به دست بیاورند، مالک شوند و تصاحب کنند و بعد با رها کردن آنها خشم و میل به انتقام جویی خود را که در رابطه با مادر ناکام کننده خودشان تشفی نگشته ارضا کنند.
این گونه مردان به جای عشق در رابطه احساس تملک زیادی دارند. در حقیقت حضور شریک عاطفی شان در کنار آنها مانند وسیله نقلیه شان، لوازم زندگی، منزلشان و سایر اشیایی است که باید از آن ها به موقع برای رفع نیازهای شخصی بهره برداری کرد. اغلب این مردان به دنبال دو گونه زنان می‌روند.

دون ژوان کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دسته اول زنانی که به دلیل شرایط شان بسیار مورد توجه می‌ باشند. شرایطی مانند زیبایی، ثروت، شهرت و مقام که در این حالت مرد خود شیفته «منِ ایده‌آل ناقص» خود را به او فرافکنی کرده و مدعی است که انتخاب چنین زنی از عهده سایر هم جنسانش خارج است و این فتح کبیر در ید قدرت اوست.
در ناخود آگاه باور دارد که گویی این خود اوست که دارای چنین محسناتی است. در واقع این شرایط ابزاری است برای تغذیه هرچه بیشتر خودشیفتگی مرد. پس از گذشت دوران سرخوشی حاصل از فتح چنین زنانی چون باور دارند که بالاتر از خودشان است به تخریب و تحقیر زن می پردازند.
دسته دوم زنانی هستند با هویتی بسیار کمرنگ که باید در محدوده مشخص شده توسط مرد دون ژوان به صورت یک زائده و دنباله برای مدتی در کنارش باشند که او را دائماً تحسین کنند و من آزرده او را دائماً ترمین کنند تا این ایگوی زخمی اما پر باد از تعریف و تمجید های دروغین و سطحی ورم بتواند احساس حقارت و عزت نفس آسیب دیده آنان را التیام بخشند.

دون ژوان ها کسانی هستند که مبتلا به اعتیاد جنسی می باشند و اختلال شخصیت خودشیفته نیز در آن ها دیده می شود. افراد خودشیفته، خودخواه و خودپسند بوده و اعتماد به نفس شکننده ای دارند.
خودشیفته ها اغلب مغرور و تنها هستند. زیرا غرور آنها اجازه نمی‌دهد با کسی همدلی و همراهی داشته باشند این افراد همواره باید مورد ستایش دیگران واقع شوند تا احساس رضایت داشته باشند. مردی با شخصیت دون ژوان نه کسی را دوست دارد و نه دوست داشته شدن را باور می‌کند. در واقع یک حالت بدبینی نسبت به گرفتن پیغام های دوست داشته شدن دارد.
این افراد تمایل بیش از اندازه ای برای به دست آوردن لذت جنسی از دیگران با استفاده از رابطه جنسی دارند. به احساس رضایت یا سایر احساسات دیگران اهمیت نمی‌دهند و تنها آنها را ابزاری  تحریک آمیز برای تقویت نفس خود می بینند. رابطه جنسی یک ابزار مداوم و ثابت برای آنها می شود. در حالیکه مردانی جذاب و خوشتیپ به نظر می‌رسند اما به دنبال روابط صمیمی واقعی نیستند و در عوض به دنبال تامین نیاز سیری ناپذیری خود به برتری یا کمال می باشند.
دون ژوان ها یک نوع  حالت پارانویا (بدبینی) درباره پیام‌های دوست داشته شدن از طریق پارتنر عاطفی یا جنسی خود احساس می کنند. بیشتر به دنبال تصاحب سوژه مورد نظر هستند تا جایی که همیشه خود را قهرمان و دختر یا زن را قربانی یا یک شخص ضعیف جلوه دهند. بیشتر از اینکه به دنبال ابراز علاقه توسط شریک عاطفی شان باشند به دنبال دریافت تحسین  از طرف وی هستند و معمولاً بعد از تصاحب سوژه مورد نظر و سوء استفاده جنسی و تحقیر کردن قربانی به این رابطه پایان و به دنبال مورد بعدی میروند.  
به طور کلی مردهای دون ژوان نسبت به تمامی زنان به نوعی بی اعتماد هستند و خشم درونی عمیقی نسبت به آنها دارند. با به دست آوردن سوژه های جنسی و سپس رها کردن آنها در واقع به نوعی خشم درونی خود را ارضا می کنند.

علل بروز دون ژوانیسم

برخی از روانشناسان معتقدند که مردان دون ژوان در پی یافتن مادر ناکام کننده خویش در زن های دیگر هستند. برخی دیگر هم اعتقاد دارند که این مشکل به خاطر اختلالات دلبستگی در دوران شیرخوارگی و کودکی به وجود می آید. در صورتی که دلبستگی ایمن با مادر و یا فرد مراقب اصلی در سال های اولیه کودکی به خوبی شکل نگیرد احتمال بروز چنین اختلالی در بزرگسالی وجود دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *