خودافشایی عاطفی؛ کلید جذاب ماندن رابطه

خودافشایی عاطفی؛ کلید جذاب ماندن رابطه

یکی از مهمترین مسائل در رابطه و یا بهتر بگویم کلید جذاب ماندن و سرزندگی در رابطه سلامت عاطفی طرفین است. ازدواج موفق فقط به معنای رسیدن به هم و زیر یک سقف زندگی کردن نیست بلکه به معنای سهیم شدن در تجارب و احساسات و هیجانات یکدیگر است.

  • چقدر صمیمیت زمانی دارید؟
  • یعنی چقدر و با چه کیفیتی با یکدیگر وقت صرف میکنید؟
  • چقدر شنونده هستیم؟ چقدر میتوانیم با بیانی واضح اظهارنظر کنیم و احساسات تان را با یکدیگر در میان بگذارید؟

میزان نیاز به احساس عشق و محبت در افراد مختلف متفاوت است. شدت نیازهای عاطفی مانند عشق ورزی، دوست داشتن و دوست داشته شدن و بیان خشم متفاوت هستند و باید این موضوع را هم پیش از ازدواج و هم در زمانی که در رابطه عاطفی جدی هستید و یا وقتی ازدواج کرده اید بررسی کنید.
در صورتی که تفاوت خیلی زیاد باشد یعنی این دو نفر بعدها میتوانند یکدیگر را آزار دهند چنانچه فرد مقابل شما نتواند احساساتش را ابراز کند و آن ها را با شما در میان بگذارد و شما فرد به شدت عاطفی با نیاز بالا به توجه و عشق از طرف او باشید به احتمال زیاد کنار هم زندگی موفقی نخواهید داشت. باید یاد بگیرید خودمان بودن و پذیرش خودمان توسط دیگری و پذیرش دیگری توسط ما خیلی مهم است.
این سوالات را برای بررسی سلامت عاطفی یکدیگر بپرسید.

  • آیا به راحتی احساسات خود را با خانواده یا دوستانتان ابراز می کنید؟
  • برای بیان احساسات تان با سختی مواجه هستید؟
  • به چه کسانی تاکنون ابراز علاقه کرده اید و دوستت دارم گفته اید؟
  • صحبت درباره چه احساسی برایتان خیلی مشکل است؟ درباره کدام احساس تان راحت حرف می زنید؟ درباره کسانی که درباره احساساتشان حرف راحت حرف میزنند یا اصلا حرف نمی زند چه فکر می کنید؟
  • ابراز احساسات منفی و مثبت برای شما با چه تجربیاتی همراه است؟
  • برای بیان احساسات خودتان از چه ترفندها جملات و کلماتی استفاده می کنید؟
  • دایره لغات عاطفی شما چقدر گسترده است؟

۱۲ نشانه بلوغ عاطفی

۱) یاد می‌گیرید که رفتار بد بسیاری از آدمها برخلاف آنچه که معمولاً تصور میکنید ناشی از ترس و نگرانی های آنهاست تا بدذاتی یا حماقت شان.
۲) یاد میگیرید که اشتباهات و حماقت های خود را ببخشید. درک میکنید که درگیر اشتباهات گذشته تان چقدر پوچ بی نتیجه و خود محور پندارانه است. برای خودتان در واقع دوست بهتری می شوید نه اینکه از اشتباهاتتان چیزی کم شده باشد اما الان با پذیرش اشتباهات از فاز انکار خارج می‌شوید دوست داشتنی تر هستید.
۳) خودتان را در مقابل دیگران بیش از حد کوچک و ضعیف نمی بینید چون می توانید بپذیرید که گاهی آدمها آنچه نشان می دهند نیستند.
۴) یاد می‌گیرید که زندگی کوتاه است و به همین خاطر هم خیلی مهم است که به آن چیزی که برایتان ارزش دارد عمل کنید. روی چیزهایی متمرکز می شوید که حقیقتاً می خواهید و به افرادی که برایتان مهم هستند یادآور می‌شوید که چقدر برایتان اهمیت دارند.
۵) بیخیال پیدا کردن حالت عالی و همه چیز تمام در هر زمینه ای می شوید. میدانید که انسان متعالی وجود ندارد. شغل فوق العاده و بی عیب و نقص یا زندگی همه چیز تمام وجود خارجی ندارد.
۶) یاد میگیرید که ضعف های شخصیتی انسان ها با برخی نقاط قوت آنها همراه است. پس به جای این که تنها روی نقاط ضعف افراد متمرکز شوید آنها را به عنوان یک تصویر کلی نگاه می کنید.
۷) یاد میگیرید دیگران نمی‌توانند آنچه در ذهن شما هست را به آسانی و بدون دردسر متوجه شوند.
۸) یاد میگیرید که بلوغ به معنای ایجاد صلح و دوستی با کودک سرکش، کله‌شق و همیشه حاضر درونت هم هست.

۹) در هر موقعیتی به این فکر نیستید که باید حتماً مثل یک بزرگسال رفتار کنید و می پذیرید که همه ما لحظاتی از بازگشت به دوران زندگی و بچه بازی را داریم.
۱۰) از برنامه های خیلی بزرگ برای امید و شادی بدون حد و مرز قطع امید می کنید به جای آن از چیزهای کوچک لذت می برید. شادی مداوم را از شادی لحظه‌ای تشخیص می دهید.
۱۱) خیلی نگران نیستید که بقیه در مورد شما چه فکری می کنند . می دانید که اکثراً با چیزهای دیگری مشغول هستند. از اینکه همواره دنبال ساختن وجه خوب در نظر دیگران باشید دست برمی دارید.
۱۲) درک می‌کنید که مشکلات تان در زندگی روزمره همواره حضور دارند و هر بار بیش از پیش به یاد می آورید که با کمی فاصله گرفتن از مشکلاتتان میتوانید دید بهتری نسبت به آنها پیدا کنید.
میفهمید که چطور تجارب گذشته تصمیم گیری ها و رفتار امروز شما را شکل می دهند و به همین خاطر می توانید جلوی تحریف خودتان از وقایع و تصمیمات را بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *