درمان اضطراب + 5 مرحله جادویی - دکتر ترانه موذنی

درمان اضطراب

درمان اضطراب

اگر امکان خواندن این مقاله را ندارید می توانید به فایل صوتی زیر گوش کنید.

به طور حتم همه می دانند که نگرانی و مشوش شدن یعنی چه؟ وحشت کردن و ترسیدن چه معنایی دارد؟ اغلب اوقات اضطراب صرفاً یک بی قراری موقتی است اما در مواقعی می تواند شما را فلج می‌کند و کارکرد اجتماعی و شغلی شما را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد. اما بهتر است بدانید که شما می‌توانید احساس اضطرابتان را تحت کنترل خود درآورید و میزان آن را تغییر دهید. در ادامه راه های موثری جهت درمان اضطراب به شما معرفی می کنم.
روش های درمانی قدرتمند، بدون مصرف دارو برای از میان برداشتن انواع ناراحتی های اضطرابی مانند نگرانی مزمن، کمرویی، اضطراب صحبت در برابر جمع، اضطراب شرکت در امتحانات و حملات وحشت خوشبختانه فراوانی قابل توجهی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر کاربرد گسترده ای دارند.

هدف روش‌های جدید روان درمانی کاستن از میزان ناراحتی یا تخفیف آن نیست، بلکه بهبود سیستم شناختی فرد بیمار است. فرد دچار اضطراب فراگیر همیشه احساس بی قراری و ناامنی دارد. به طور حتم دوست دارد که صبح ها رها از ترس و هراس و مشتاق برای روبرو شدن با روزی که در پیش دارد از خواب بیدار شود. مایل است با خود زمزمه کند که زنده بودن و زندگی کردن چقدر عالی خواهد بود. اما اضطراب همیشگی مانع از کسب لذت از زندگی می شود.
اضطراب به انواع و اقسام مختلف خود را نشان می‌دهد.

نگرانی مزمن

پیوسته نگران خانواده، سلامتی، حرفه و امور مالی خود هستید. دلتان مرتب شور میزند. احساس می کنید حادثه بدی پیش میاید. اما نمی‌توانید دقیقاً بگویید این حادثه بد به چه دلیل قرار است برای شما پیش آید؟ یا کیفیت آن به چه شکل خواهد بود. فقط نوعی نگرانی و دلشوره مزمن بدون مشخص بودن منبع آن را همیشه تجربه می‌کنید.
هراس‌ و فوبیا: ممکن است از سوزن، خون، قرار گرفتن در ارتفاعات، سوار شدن در آسانسور، رانندگی، مسافرت با هواپیما گیر کردن در مکان های بسته به شدت وحشت داشته باشید و ترس عمیقی را تجربه کنید.

اضطراب عملکرد

ممکن است هر وقت لازم است در امتحان شرکت کنید یا روی صحنه نمایش ایفای نقش کنید و یا در مسابقه ورزشی شرکت نمایید به شدت دچار اضطراب غیر معمول شوید و در نتیجه به هدف مطلوب خود که پس از مدتها تلاش کردن مایل به دست یابی به آن هستید نرسید.

اضطراب صحبت در برابر جمع

هرگاه باید در برابر جمعی سخنرانی کنید به شدت استرس زده می شوید، صدایتان به شکل واضحی میلرزد و همه متوجه می‌شوند که چقدر شما مضطرب هستید. ذهنتان عملکرد مفیدی نخواهد داشت با خودتان می گویید که همه من را به دیده حقارت نگاه خواهند کرد و متوجه خواهند شد که من یک بی عرضه ی به تمام معنا هستم.

خجالتی و کمرویی

از در جمع قرار گرفتن احساس خجالت و کمرویی و تا حدودی احساس ناامنی می‌کنید. با خود می‌گویید همه روحیه شادابی دارند همه در آرامش به سر می برند اما من حرف جالبی ندارم که بزنم همه متوجه خواهند شد که من چقدر بی دست و پا هستم.

حملات وحشت

درمان اضطراب

ناگهان وحشت زده می شوید.نمی‌دانید چه اتفاقی افتاده است که در این حال و روز قرار گرفته‌اید. در جریان هر حمله احساس می کنید که سرتان گیج می رود قلبتان به شدت می تپد انگشتانتان می‌لرزد، عرق سردی می کنید. احساس می کنید که داری جانتان را از دست می دهید. ممکن است با خود بگویید دچار حمله قلبی شده ام، نمی توانم به درستی نفس بکشم، اگر خفه شوم چه اتفاقی می‌افتد؟
نگرانی همیشگی درباره وضع ظاهر: احساس می کنید که وضع ظاهری شما همیشه یک مشکل جدی دارد و این در حالی است که دوستان و بستگان به شما اطمینان خاطر می دهند که هیچ اشکالی ندارید. ممکن است فکر کنید که بینی زشتی دارید یا بدنتان به شکلی که باید باشد نیست. زمان و هزینه قابل ملاحظه ای را صرف ملاقات با انواع جراح های پلاستیک و انواع عمل های جراحی نمایید.

نگرانی درباره سلامتی خود

مرتب از یک پزشک به سراغ پزشک دیگری می روید و از درد و ناراحتی و خستگی و احساس سرگیجه یا نشانه های دیگر شکایت می کنید.با این حال پزشک پیوسته به شما اطمینان خاطر می دهد که مشکلی ندارید و نباید نگران باشید چند روزی خیالتان راحت می‌شود اما دیری نمی گذرد که دوباره از سلامتی خود نامطمئن می شوید.
اگر گرفتار هریک از این قبیل اضطراب ها هستید من سوالی از شما دارم چقدر برایتان مهم است و ارزش دارد که راه درستی برای غلبه بر این مشکلات فرا بگیرید؟ ممکن است دستیابی به درمان عملی برای شما غیر ممکن به نظر بیاید به خصوص اگر سال های زیادی است که از اضطراب و افسردگی رنج می برید. اما من تردید ندارم که بدون مصرف داروهای ضد اضطراب یا روانکاوی های بلند مدت می توانید با راهکارهایی که در این مقاله ارائه می‌شود بر این مشکلات اضطرابی خود تا حدود زیادی غلبه کنید.

5 مرحله برای درمان اضطراب

مرحله شماره یک: حادثه ناراحت کننده

از معجزه نوشتن غافل نشوید. روی برگه ای که به منظور ثبت گزارش روزانه خود در نظر گرفته اید، شرح مختصری از لحظه‌ای که احساس ناراحتی می‌کنید را بنویسید. واقعه ای که به آن اشاره می کنید کاملا مشخص و خاص باشد. زمان و مکان مشخصی را در بر بگیرد. این می تواند هر لحظه ای باشد که شما روحیه خوبی نداشته باشید یا دچار وحشت یا اضطراب شده اید.

 • چه وقتی از روز بود؟
 • من کجا بودم ؟
 • چه اتفاقی افتاد؟
 • چه کسانی حضور داشتند؟

یکی از اشتباهات مهمی که اشخاص در این مرحله مرتکب می شوند این است که سعی می کنند مسئله را در ذهن خود بررسی کنند. بررسی های ذهنی هرگز به شما کمکی نمی کند. در واقع شما در حال دور زدن در یک دایره ی بسته ای هستید. زیرا همیشه افکار و احساسات منفی شما غالب و متقاعد کننده به نظر می رسند. اگر افکار و احساسات خود را روی کاغذ بنویسید وظیفه شما به مراتب ساده تر می شود بعد از آن می توانید یکی یکی به آنها رسیدگی کنید. ممکن است این توصیه کاملا منطقی به نظر برسد اما بسیاری از افراد آن را نادیده می‌گیرند و بیشتر متاسفانه ترجیح می‌دهند درباره مسائل شان حرف بزنند.

البته وقتی احساس ناراحتی می کنید همه ما به گوش شنوا و همدلی احتیاج داریم اما اگر می‌خواهید زندگی خود را تغییر بدهید باید به آن لحظه ویژه ناراحت کننده بروید. کلید همه ناراحتی های شما دقیقا در آن دقیقه و مربوط به آن لحظه خاص است. این روش با روش‌های روان‌درمانی سنتی تفاوت دارد در روش‌های سنتی بیمار مرتب حرف میزند و روان درمانگر به شکل فعالی به او گوش می دهد. بر اساس اصول درمانی انواع روان درمانی های سنتی اگر شما درباره احساسات خود حرف بزنید و به اندازه کافی به گذشته باز گردید سرانجام تغییر اساسی در شما ایجاد می‌شود در حالی که در روش های درمانی جدید اعتقادی به حرف زدن صرف پیرامون حوادث بدون نوشتن آنها وجود ندارد.

مرحله شماره ۲: شناسایی و ثبت احساسات:

پس از آنکه حادثه ناراحت کننده را توصیف کردید در ستون بعدی تمامی احساسات خود اعم از بی قراری، ناامنی، عصبانیت، خشم، آشوب درونی، احساس ناکامی، خجالت، احساس حقارت، تنهایی ، ناامیدی و ….. را بیان کنید و بر اساس صفر درصد (ابداً) تا ۱۰۰درصد (خیلی زیاد) برای هر کدام امتیازی در نظر بگیرید. امتیاز ها را در ستون مربوطه بنویسید. یافتن احساسات منفی و امتیاز دادن به آنها بسیار مهم است زیرا احساسات صورت خارجی و نمود بیرونی افکار ما هستند. با انجام این کار بهتر می توانید افکار منفی خود را در مرحله سوم شناسایی کنید‌.

مرحله شماره 3: شناسایی و ثبت افکار منفی

درمان اضطراب

افکار منفی که در حالت اضطراب و ناراحتی احساس می‌کنید ثبت نمایید.از خود بپرسید وقتی احساس ناامیدی و یاس می‌کنم به خودم چه میگویم؟ وقتی احساس وحشت می کنم چه پیامی به خودم می‌دهم؟ افکار خود را در ستون افکار برگه گزارش روزانه خود ثبت کنید و با توجه به میزان و شدت باوری که به آنها دارید برای هر کدام امتیازی از صفر درصد تا صد درصد در نظر بگیرید.
در مورد افکار منفی به نکات زیر توجه داشته باشید:
✓ از جملات کامل استفاده کنید و افکار خود را به صورت خلاصه یا تیتروار یادداشت نکنید .
✓ هر گزاره فکری منفی را فقط در یک جمله ثبت کنید و برای توضیح آن مواردی یادداشت نکنید .
✓ از نوشتن عبارات به شکل طرح سوال خودداری کنید مثلا ننویسید چرا در تمامی مواقع مشوش و نگران هستم؟
✓ مراقب باشید که به توصیف انواع حساسات خود در ستون افکار منفی مشغول نشوید. این ستون فقط مربوط به ثبت افکار شما است. مثلا ننویسید نگران امتحانم هستم و یا در حال حاضر احساس وحشت زدگی دارم احساسات خود را باید در ستون ثبت احساسات برگه روزانه خود یادداشت کنید. اگر احساسات خود را در ستون افکار منفی درج کنید با مشکل روبرو می‌شوید زیرا نمی‌توانید نادرست بودن افکار منفی خود را که زمینه‌ساز احساسات منفی در شما هستند تشخیص و سپس ثابت نمایید.

مرحله شماره ۴: شناسایی و ثبت خطاهای شناختی

خطاهای هر اندیشه منفی را در ستون خطاهای شناختی درج نمایید. قبلا در مقاله انواع خطاهای شناختی معانی و مفاهیم مربوط به خطاهای شناختی را به صورت کامل توضیح داده ام. معمولاً برای هر فکر منفی و ناسازگار که به نوعی عامل ایجاد احساسات و عملکرد منفی ما می‌شوند خطاهای شناختی متعددی وجود دارد. توجه داشته باشید وقتی خطاها را در برگه روزانه خود درج می کنید برای صرفه جویی در وقت می توانید از اختصارنویسی استفاده کنید.

مرحله شماره ۵: ثبت افکار مثبت

سعی کنید بعد از مشخص نمودن خطاهای شناختی خود و به کمک افکار مثبت جایگزین درست نبودن افکار منفی را ثابت کنید. از خود بپرسید آیا می توانید به شکل مثبت و مسئول درباره این ذهنیت ها فکر کنید؟
به شروط لازم و کافی برای تغییر احساس توجه داشته باشید. شرط لازم آن است که افکار مثبت باید صد در صد درست باشند و شرط کافی آن است که افکار مثبت باید ناکارآمد بودن اندیشه منفی را ثابت کند.
مرحله ۵ دشوار است. اگر می‌توانستید به سادگی اشتباه بودن افکار منفی را نشان دهید شاید نیازی به مطالعه این مقاله نداشتید. اگر شما هم در ابتدای کار نمی توانید از کارآیی لازم برخوردار باشید به دو دلیل است یا افکار مثبت جایگزین را به درستی انتخاب نکرده اید. یا نمی توانید نادرست بودن افکار منفی خود را ثابت کنید. اما نگران نباشید در ادامه و با تمرین میتوانید نادرست بودن افکار منفی خود را ثابت کنید و جدول گزارش و ثبت افکار روزانه ی خود را به شکل کامل تری تکمیل نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین

14 دیدگاه

 • ساغر, ۱۴۰۰-۰۵-۰۸ @ ۱۰:۵۸ ق٫ظ پاسخ

  سلام من مدام اضطراب دارم که چی میخواد بشه؟مثلا حال پدرو مادرم بد نشه، مریض نشن و کلا نگرانشونم و فکر میکنم ک قراره اتفاقی بیفته و یا قراره من کلا توی زندگیم غمگین بشم با اینکه همه چیز در حال حاضر خوبه و کلا نمیتونم از زندگیم لذت ببرم
  لطفا کمکم کنید

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۵-۱۲ @ ۱۱:۱۰ ق٫ظ پاسخ

   دوست عزیز فاجعه سازی یا بزرگ نمایی و عدم تحمل ابهام و تمایل به دریافت قطعیت از جمله تحریفات شناختی شایع هست که بسیار در افزایش اضطراب تاثیرگذار خواهد بود. با کمک روانشناس و انجام تمرینات عملی متوجه خطاهای شناختی خودتون خواهید شد و میزان اضطرابتون کاهش خواهد یافت .

 • محمود, ۱۴۰۰-۰۵-۲۶ @ ۱:۲۸ ب٫ظ پاسخ

  سلام خسته نباشین. مادر بنده مدام اضطراب رو تجربه میکنه و هر روزش با این تنش ها شروع میشه و از کوچیکترین اتفاق تا چند روز حالش بد میشه و باید قرص های ارام بخش بخوره و حدودا ۵۶ سالشه و فقط یکساله بعد مرگ مادرش اینجوری شده. این جلسات میتونه به بهبودش کمک کنه بدون این قرص هایی ک الان استفاده میکنه؟

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۰۳ @ ۹:۲۵ ب٫ظ پاسخ

   دوست عزیز اشاره نکردید که هم اکنون داروی مصرفی مادرتون چه دارویی هست و در حال حاضر چه دارویی مصرف میکنند.اصولا در شرایط این چنین آرام بخش مصرف میشه که در طولانی مدت بسیار خطرناک خواهد بود و عوارض جانبی فراوانی خواهد داشت حتما با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید

 • نیما, ۱۴۰۰-۰۵-۲۸ @ ۱۲:۲۵ ب٫ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر
  مادر من ی مدته از هر موضوع کوچیکی ک در طول روز اتفاق میفته مضطرب میشه و سر این موضوع مدام فشار خونش بالا و پایین میشه و ی مدته مجبور شده قرص مصرف کنه. اگه درمانشو با ی روانشناس شروع کنه و مشکل اضطرابش حل بشه امکانش هست ک دیگه داروهای فشار خونش قطع بشه و مثل قبل باشه؟

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ @ ۳:۱۹ ب٫ظ پاسخ

   دوست عزیز حتما با توجه به سابقه مصرف دارو و فشار خون مادرتون حضور روانشناس برای کاهش سطح اضطرابشون بسیار مفید خواهد بود البته در مورد ادامه مصرف دارو بعد از جلسات مشاوره ، پزشک متخصص شوم باید نظر بدهند

 • خاطره, ۱۴۰۰-۰۵-۲۸ @ ۱۲:۲۹ ب٫ظ پاسخ

  میخواستم بدونم اضطراب میتونه از مادر باردار به فرزندش منتقل بشه و چون دوران بارداریش پر از استرس و اضطراب بوده در اینده ی کودک مضطربی داشته باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین خیلی نگران این موضوعم

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ @ ۳:۱۸ ب٫ظ پاسخ

   دوست عزیز الزاما مادر مضطرب کودک مضطرب نخواهد داشت. هر چند که دوران بارداری پر استرس و ناآرام به دلیل حجم کرتیزول بالا در خون عوارض جبران ناپذیری برای کودک خواهد داشت. کودک بیقرار و ناآرام از جمله عوارض جانبی استرس مادر است .

 • کریمی, ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ @ ۱۱:۰۹ ب٫ظ پاسخ

  سلام
  من دارم ازدواج میکنم و مدام اضطراب زندگی جدیدمو دارم، در حدی ک از این روزای اول زندگیم نمیتونم لذت ببرم… چکار باید کنم؟ لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۲۳ @ ۱:۵۴ ب٫ظ پاسخ

   دوست عزیز
   تغییر مدل زندگی شما از مجردی به متاهلی همیشه همراه با میزانی از استرس خواهد بود .نکته مهم در شرایط حاضر پذیرش این استرس موقعیتی توسط خودتون هست که بپذیرید این حق رو دارید که در شرایط حاضر میزانی از استرس رو تجربه کنید.البته تکنیک های ذهن آگاهی هم در شرایط حاضر به شما می‌تونه کمک کنه.

 • افشین, ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ @ ۱۱:۱۲ ب٫ظ پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم بدون جلسات مشاوره ب فردی ک مدام اضطراب داره چ کمکی میتونم بکنم؟ دلایل استرسش رو نمیتونم عوض کنم چون دست من نیست اما میخوام بدونم چکار باید کرد در برخورد با چنین افرادی….

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۲۳ @ ۱:۵۵ ب٫ظ پاسخ

   دوست عزیز
   شما در این زمینه کمک خاصی نمی‌تونید بکنید .اگر اضطراب به حدی برسه که بر کارکرد فردی و اجتماعی فرد تاثیر منفی گذاشته باشه حتما باید به متخصص در این زمینه مراجعه بشه

 • محمدی, ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ @ ۱۱:۱۵ ب٫ظ پاسخ

  سلام من قبلا با جلسات مشاوره اضطرابم رو تا حد زیادی کنترل کردم اما دوماه بعد تموم شدن جلسات مشاورم دوباره حالتای قبلیم داره برمیگرده… دلیلش چیه؟بازم باید ادامه بدم؟

  • دکتر ترانه موذنی, ۱۴۰۰-۰۶-۱۷ @ ۱۰:۵۰ ق٫ظ پاسخ

   دلیلش می‌تونه این باشه که بعد از پایان درمان ، تمرینات را قبل از اینکه بخشی از سبک زندگی شما بشوند قطع کردید،مداومت در انجام تکالیف که طبق گفته خودتون به کاهش اضطراب کمک کرده بسیار مهم است در پیشگیری از عود مجدد اضطراب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *