مشاوره قبل از ازدواج

اگر قادر به مطالعه مقاله نیستید می توانید به فایل صوتی زیر گوش بدهید

مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره ازدواج

آمار طلاق در ایران به اعداد وحشتناکی رسیده است! در سال ۱۳۸۷ به ازای هر ۸ ازدواج یک طلاق داشتیم و در سال ۱۳۹۷ این عدد به ۱/۳ ازدواج یک طلاق کاهش یافته است! با کمی تحقیق و بررسی بسیار ساده روی این اعداد و چگونگی پیدایش آن در 10 سال اخیر به سادگی می توان به عمق فاجعه پی برد و اهمیت مشاوره قبل از ازدواج یا همان مشاوره ازدواج را درک کرد!

 شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشتر این طلاق ها در چند سال اول زندگی مشترک شکل گرفته اند! یعنی یک زندگی مشترک حتی 2 تا 3 سال هم عمر نکرده است. به نظر شما دلیل افزایش ترسناک چنین آماری چیست؟

قطعا موارد متفاوتی بر میزان کیفیت زندگی مشترک تاثیر گذار خواهد بود اما حقیقت این است که تمام آنچه که باید قبل از ازدواج دیده می شد، دیده نشده و همچنین زوجین توجه خاصی به آن نداشته اند.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج بر کیفیت زندگی مشترک تاثیر گذار است!

شاید شنیدن این حرف برایتان عجیب باشد که یک مسئله خارجی مانند یک مشاوره ازدواج، بر کیفیت زندگی شما و همسرتان تاثیر گذار باشد. اما حقیقت همین است! فرض کنید قرار است یک محصول جدید بخرید که تابه حال به آن کار نکرده اید. تنها یک دفترچه راهنما یا یک بروشور می تواند شما را آگاه کند که چطور با این محصول کار کنید.

مشاوره قبل از ازدواج، شبیه به یک بروشور راهنما برای دنیایی جدید است

اگر بخواهیم یک مثال ساده تر بزنیم باید بگوییم که دنیای زندگی مشترک شبیه به یک شهربازی است. قبل از ازدواج، همه چیز هیجان انگیز به نظر می رسد اما اگر بدون اطلاعات و شناخت کافی وارد این دنیا شوید، نه تنها نمیتوانید لذت ببرید بلکه در هر لحظه دوست دارید این بازی مسخره به زودی تمام شود.

اگر می گوییم مشاوره قبل از ازدواج، روی کیفیت زندگی مشترک شما تاثیر می گذارد، به این معنی نیست که زندگی شما به یک گارانتی مجهز می شود! منظورمان این است که هرچقدر آگاهی و شناخت شما نسبت به شرایط، شریک زندگی، موقعیت و باید و نبایدهای زندگی دو نفره تان افزایش پیدا کند، احتمال کش و قوس های عجیب و غریب زندگی مشترک کاهش می یابد.

چرا به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

مشاوره قبل از ازدواج بهترین و کاربردی ترین راه حل جهت جلوگیری از احتمال جدایی زوجین است!

بزرگترین اشتباهی که زنان و مردان جوان در زمان آشنایی و ازدواج خود به آن دچار می شوند این است که به دلایل رایج و البته کاملا بی ربط، از مراجعه به مشاوره ازدواج پرهیز می کنند. به طور مثال افرادی که فامیل هستند یا مدت هاست که فرد مورد نظر خود را می شناسند، با این جمله که “من طرف مقابلم را می شناسم” از مراجعه نزد مشاوره ازدواج صرف نظر می کنند.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که قرار نیست فرد مشاور، در مورد انتخاب شما تصمیم گیری کند یا کلاس دیگران شناسی برایتان برگزار کند! در نهایت تصمیم گیری با شماست اما قطعا شناختی که از از خویشاوندان و افراد آشنا دارید متفاوت از شناخت لازم برای سنجش صلاحیت ازدواج با آن فرد است!

مشاوره قبل از ازدواج چطور به شما کمک می کند؟ (باورهای اشتباه در مورد مشاوره قبل ازدواج)

قبل از اینکه در مطب مشاور ازدواج حضور پیدا کنید، این نکته را بارها برای خودتان تکرار کنید که در نهایت شما هستید که باید انتخابان را اعلام کنید. متاسفانه در جامعه فعلی ما دیدگاه درستی در مورد فرد مشاور و همچنین مشاوره پیش از ازدواج وجود ندارد.

برخی از افراد فکر می کنند که مشاور ازدواج به صورت قطعی نظر خود را در مورد یک رابطه بیان می کند و از آنجا که بسیاری از افراد به بیماری وابستگی دچار هستند، از هر گونه نظر مخالف در مورد رابطه شان هراس دارند.

 دسته دیگری از افراد فکر می کنند که اگر در ابتدا زندگیشان با نظر یک فرد دیگر شروع شود، تا آخر مجبورند که از دیگران کمک بگیرند! در صورتی که اینطور نیست. اهمیت حضور یک مشاور در موقعیت های حساس زندگی بیشتر از این حرف هاست. شاید برایتان جالب باشد بدانید اکثر افرادی که از خدمات مشاوره پیش از ازدواج بهره مند شده اند، حتی پس از ازدواج نیز این روند را ترک نکرده اند و در اکثر مراحل زندگی مشترک از مشاوره زناشویی نیز بهره مند شده اند.

در کل نگاه اکثر مردم جامعه نسبت به مشاوره ازدواج، صحیح نیست!

مشاور ازدواج دقیقا چه کار می کند؟

کار مشاور ازدواج این است که به عنوان یک راهنما کنار زن و مرد قرار می گیرد و به عنوان فرد سوم از دیدگاه جدید و کامل تری به بررسی تفاوت ها، نقاط مشترک، مسائل دور مانده و موارد مشابه می پردازد. حتی ممکن است موارد بسیاری میان زنان و مردان وجود داشته باشد که خودشان به تنهایی میزان این مشکلات و عمق آن را درک نکنند. در این موارد، مشاور ازدواج به خوبی عمق مسائل را درک می کند و با توجه به میزان حساسیت آن ها راهنمایی هایی را در مورد ادامه دادن یا حتی قطع کردن روابط اعلام می کند.

به طور مثال مسائل زیر از مواردی هستند که مشاور ازدواج سعی در سنجش میزان آن ها دارد:

 • خشم
 •  خیانت
 • سوء مصرف انواع مواد مخدر
 • مشکلات ارتباطی هر یک از افراد
 •  مشکلات جنسی

قطعا این لیست به همین موارد محدود نمی شود و با توجه به فرد مورد نظر، مواردی که نیاز به بررسی دارند متفاوت است. در نهایت این مشاور ازدواج است که به عنوان یک راهنما کنار خانم و آقا قرار می گیرد تا برای ازدواج آمادگی کامل را پیدا کنند.

برای مشاوره قبل از ازدواج با ما تماس بگیرید

انواع مشاوره ازدواج کدام اند؟

خوشبختانه شما در شرایط متفاوت و مختلف هم که باشید، می توانید از خدمات مشاوره پیش از ازدواج بهره مند شوید. مشاوره ازدواج در روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

1- مشاوره ازدواج حضوری، بهترین نوع مشاوره قبل ازدواج

بهترین نوع مشاوره ازدواج، مشاوره حضوری است. بسیاری از مواقع پیش آمده است که افراد پس از حضور در یک جلسه مشاور ازدواج به این نتیجه رسیده اند که پیش از این نیاز به یک مشاور فردی داشته اند!

مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره حضوری ازدواج، زن و مرد به صورت همزمان نزد مشاور می روند و در مورد تصمیم ها، مشکلات و حتی ایده آل هایشان صحبت می کنند. ممکن است در شرایط متفاوت فرد مشاور از شما و همسرتان بخواهد به صورت جداگانه با اون صحبت کنید. اگر چنین اتفاقی افتاد جای نگرانی نیست. این مسئله در روند مشاوره ازدواج حضوری، کاملا طبیعی و منطقی است.

2- مشاوره ازدواج آنلاین، بهترین پاسخ برای بهانه ی نبود وقت کافی!

روش دومی که برای دریافت مشاوره می توانید انتخاب کنید، روش مشاوره ازدواج آنلاین است. از نظر کیفیت بررسی، فرقی میان مشاوره به روش آنلاین و دیگر روش ها نیست. قطعا هدف از شکل گیری حالات متفاوت این خدمت رسانی، این است که همه افراد در هر شرایطی به آن دسترسی داشته باشند. حتی در صورتی که خودتان تشخیص می دهید به حضور پر رنگ تر یک دکتر روان شانس یا مشاور خوب نیاز دارید، می توانید از خدماتی که به صورت آنلاین ارائه می شوند، استفاده کنید.

3- مشاوره ازدواج تلفنی، حرف های سختتان را ناشناس و از دور بزنید!

گاهی اوقات صحبت کردن سخت می شود! پیشنهاد می کنیم در تمام فرآیند ازدواج و حتی بعد و قبل از آن، به خودتان سخت نگیرید. لطفا تا جای امکان با خودتان مهربان باشید و این مسئله را فراموش نکنید که اگر شما خودتان را دوست نداشته باشید، کمتر کسی برای دوست داشتن شما توانا خواهد بود! بسیاری از افراد حرف زدن در مورد خودشان، اشتباهاتشان و هر نوع درگیری های ذهنی برایشان سخت و طاقت فرسا است. با توجه به فرهنگ جامعه ی ما این مورد در زنان بیشتر دیده می شود. مشاوره ازدواج تلفنی بهترین انتخاب برای این دسته افراد و تمام کسانی است که امکان مراجعه حضوری به مطب دکتر را ندارند. ممکن است خانم ها به مشاوره ازدواج خانم، توجه بیشتری نشان دهند یا انتخاب یک مشاوره ازدواج زن به آن ها کمک کند تا راحت تر باشند. در هر صورت شرایط اولیه را به بهترین شکل ممکن آماده کنید تا راحت حرف هایتان را بزنید.

سخن آخر

در روند مشاوره ازدواج ممکن است هر نوع احساساتی به شما دست بدهد. پیشنهاد می کنیم هیچ دلیلی برای صرف نظر کردن از حضور نزد مشاور قبل از ازدواج نتراشید! قطعا رابطه ای که عشق آن منجر به ماندگاری شود، یک رابطه سالم است و تشکیل رابطه سالم بدون شناخت کامل خودتان و شناخت نسبی فرد مورد نظر، ممکن نیست. مراجعه به مشاوره ازدواج و صحبت با دکتر روانشناس خوب نشان دهنده وجود قطعی یک مشکل نیست. چه بسا تعداد زیادی از زنان و مردان بدون کوچک ترین مشکلی به مشاوره ازدواج می روند تا هیچ نکته ی قابل توجهی را نادیده نگیرند. پس تحت هیچ شرایطی خجالت نکشید و افکار اشتباهتان در مورد مشاوره را دور بریزید.

معمولاً مراجعه به مشاور درصورتی که هیچ گفتگویی بین افراد صورت نگیرد ، مناسب نیست، همانطور که مراجعه به مشاور پس از مدت ها صحبت و برقراری رابطه و ایجاد علاقه بسیار موثر نیست ، بنابراین بهترین زمان مراجعه به مشاور وقتی است که فرد آماده باشد و با طرف مقابل صحبت می کند. حداقل 8 تا 10 ساعت در مورد مسائل مختلف صحبت کرده باشد.

معمولاً مشاوران در صورت لزوم خانواده ها را به شرکت در جلسات دعوت می کنند و از آنجا که مسئولیت ازدواج در هر دو طرف است ، مشاوران بیشتر جلسات را با یک دختر و پسر برگزار می کنند.

بزرگترین اشتباهی که زنان و مردان جوان در زمان آشنایی و ازدواج خود به آن دچار می شوند این است که به دلایل رایج و البته کاملا بی ربط، از مراجعه به مشاوره ازدواج پرهیز می کنند. به طور مثال افرادی که فامیل هستند یا مدت هاست که فرد مورد نظر خود را می شناسند، با این جمله که “من طرف مقابلم را می شناسم” از مراجعه نزد مشاوره ازدواج صرف نظر می کنند.

قبل از اینکه در مطب مشاور ازدواج حضور پیدا کنید، این نکته را بارها برای خودتان تکرار کنید که در نهایت شما هستید که باید انتخابان را اعلام کنید. متاسفانه در جامعه فعلی ما دیدگاه درستی در مورد فرد مشاور و همچنین مشاوره پیش از ازدواج وجود ندارد. برخی از افراد فکر می کنند که مشاور ازدواج به صورت قطعی نظر خود را در مورد یک رابطه بیان می کند و از آنجا که بسیاری از افراد به بیماری وابستگی دچار هستند، از هر گونه نظر مخالف در مورد رابطه شان هراس دارند.

کار مشاور ازدواج این است که به عنوان یک راهنما کنار زن و مرد قرار می گیرد و به عنوان فرد سوم از دیدگاه جدید و کامل تری به بررسی تفاوت ها، نقاط مشترک، مسائل دور مانده و موارد مشابه می پردازد. حتی ممکن است موارد بسیاری میان زنان و مردان وجود داشته باشد که خودشان به تنهایی میزان این مشکلات و عمق آن را درک نکنند. در این موارد، مشاور ازدواج به خوبی عمق مسائل را درک می کند و با توجه به میزان حساسیت آن ها راهنمایی هایی را در مورد ادامه دادن یا حتی قطع کردن روابط اعلام می کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

6 دیدگاه

 • rasool, ۱۳۹۹-۰۷-۲۲ @ ۱۲:۰۰ ب٫ظ پاسخ

  بسیار مطلب کامل و جامعی بود ممنون از شما

 • علی حسینی دوست, ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ @ ۱۱:۵۴ ب٫ظ پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید بسیار مفید بود ممنون از شما

 • نیما شاهرخی, ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ @ ۱۱:۵۸ ب٫ظ پاسخ

  بله دقیقا متاسفانه بسیاری از طلاق ها بخاطر رعایت نکردن همین نکات کوچیک قبل از ازدواج زوجین هستش. مرسی که وقت میزارین و این مطالب خوب رو مینویسین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *