مشاوره خانواده ( آنلاین ، تلفنی و حضوری ) | دکتر ترانه موذنی

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

خانواده، به عنوان اولین جامعه ای که هر فرد از ابتدای زندگی در آن حضور پیدا می کند، اهمیت بسیار زیادی در شکل گیری شخصیت افراد دارد. در اینجا اهمیت مشاوره خانواده را بیان می کنیم. با توجه به اینکه خانواده اولین مکانی است که بسیاری از موارد فردی و گروهی را اولین بار در آن یاد میگیریم، به خوبی می توان میزان اهمیت سلامت خانواده را درک کرد.

گاهی اوقات، شرایط به گونه ای ادامه پیدا می کند که نیاز به کمک یا نیاز به وجود یک راهنما در جامعه ی خانواده به خوبی حس می شود. کمک گرفتن از مشاوره خانواده یکی از کارهاییست که نه تنها برای حل مشکلات، بلکه برای بهبود عملکرد افراد خانواده می تواند موثر باشد. البته که بر خلاف تصور عموم مردم، مشارکت با مشاور خانواده تنها یک راهکار برای حل مشکلات بزرگ نیست.

مشاوره خانواده

به خوبی میدانیم در شرایط متغیر، ممکن است حتی کوچک ترین مشکلات انسانی نیز تاثیر بسیاری بر روابط افراد خانواده خواهد داشت. گاهی اوقات هم عدم آگاهی در مورد چیستی مشاوره خانواده و ابعاد آن، باعث می شود تا افراد دیدگاه درستی نسبت به آن نداشته باشند. به همین دلیل در ادامه به بررسی تعریف صحیحی در مورد مشاور خانواده می پردازیم.

مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی که تحت عنوان مشاوره خانواده شناخته می شود، یکی از روش اصولی و کاربردی است که برای رفع مسائل خانوادگی و تمام مشکلاتی که از خانواده شکل می گیرد و یا به خانواده نفوذ می کند، استفاده می شود.

در مشاوره درمانی خانواده، با استفاده از انواع روش های درمانی و تکنیک های متفاوت مانند فرد درمانی، رفتار درمانی، گروه درمانی و موارد دیگر به مراجعان کمک می شود. اما مهمترین مسئله ای که ممکن است گاهی حل نشدنی به نظر برسد این است که افراد نمی دانند چه زمانی نیاز به مشاوره دارند.

چه زمانی نیاز به درخواست مشاوره خانواده داریم؟

قبل از اینکه به کاربرد مشاوره خانواده در مسائل شخصیتان فکر کنید، باید نسبت به هدف خانواده درمانی، آگاه باشید. هدف از خانواده درمانی، پیدا کردن روش های اصولی در مورد نوع رفتار با بقیه اعضای خانواده، پیدا کردن راه های ارتباطی جدید و کاربردی، رفع مشکلات رفتاری یا احساسی در کودکان، حل مشکلات سلامتی رفتاری در اعضای خانواده است.

معمولا مشکلات رفتاری یا مشکلات احساسی کودکان یکی از موارد مشترک میان اکثر خانواده هاییست که به مشاوره پناه می آورند. اما به صورت کلی، مشکلات زیر می توانند دلیل مراجعه به مشاور باشد.

1- تعارض های شخصی میان زوجین

گاهی اوقات مراجعه نکردن به مشاوره قبل از ازدواج ، نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. عدم شناخت صحیح نسبت به فرد مورد نظر، تفاوت های عقیدتی و موارد بسیار دیگری باعث مشکلات میان زن و شهر ها می شود که برخی از آن ها با مراجعه به مشاوره خانواده حل شدنیست.

2- طلاق و جدایی

تصمیم گیری در مورد ادامه دادن یک زندگی یا به پایان رساندن آن، گزینه ای است که نیاز به بررسی بسیار زیادی دارد. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک فرد آگاه که نسبت به عواقب عملکردمان آگاه است، بسیار مناسب می باشد. البته که مراجعه به مشاوره تنها برای طلاق و جدایی نیست. بهترین کار مراجعه به مشاور ازدواج است. هر چند که برخی از افراد مشاوره ازدواج را جدا از مشاوره خانواده می دانند اما به صورت کلی کمک گرفتن از مشاوره زناشویی در هر مقطع از زندگی مشترک یک امر کاملا صحیح و به جا است.

3- افسردگی و ناتوانی در تصمیم گیری

مشکل افسردگی ممکن است برای هر یک از افراد خانواده پیش بیاید. ناتوانی در تصمیم گیری و افتادن در گرداب بزرگ ترس و بی اعتماد بنفسی، مشکلی است که با کمک یک مشاوره خوب می توان به آن غلبه کرد.

4- مشکلات رفتاری یا احساسی کودکان

گاهی اوقات تنها یک مسئله کوچک، قدرت این را دارد که آرامش را از یک خانواده سلب کند و افراد خانواده در حل آن مشکل ناتوان باشند. عبور از مسائل و مشکلات این چنینی نیاز به دانش و تجربه دارد. یکی از مسائلی که می توان به عنوان مثال آن را نام برد، مشکلات رفتاری و احساسی کودکان است. ناتوانی در حل مشکلات کودکان، نشان دهنده ضعف پدر و مادر نیست بلکه نشان دهنده اهمیت بیش از حد موضوع است. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک مشاور مناسب بهترین راه ممکن است. البته کمک گرفتن از مشاوره خانواده برای مشکلات کودکان کمی حساس تر است. با توجه به روحیه حساس بچه ها در سن پایین و آسیب پذیر بودن آنها، باید نهایت وسواس را در انتخاب یک مشاوره خوب به خرج دهید.

5- مشکلات اعتیاد

اعتیاد تنها یک بیماری جسمانی نیست بلکه اثر مستقیم روی روان انسان ها دارد. معمولا نزدیکان، خانواده ها و دوستان فرد معتاد به شدت تحت تاثیر رفتار های فرد مصرف کننده قرار می گیرند. حتی اگر افراد بعد از مدتی مصرف مواد مخدر را ترک کنند، بسیاری از مشکلات شخصیتی در آن ها باقی می مانند. البته که انجمن های متفاوت مانند انجمن حمایت از خانواده معتادان (نارانان) با هدف کمک به افراد آسیب دیده از اعتیاد شکل گرفته اند و به صورت رایگان خدمات رسانی می کنند اما گاهی اوقات نیاز است که یک مشاوره مناسب هم برای حل مشکلات پیرامون این مسئله حضور داشته باشد.

به صورت کلی مشکلاتی مانند بیماری های مختلف، غم از دست دادن و مرگ عزیزان، بیکاری، مشکلات کودکان، اعتیاد، مشکلات سلامت ذهنی، اضطراب، ناتوانی در ایجاد روابط عاطفی و موراد دیگر از موضوعات کلی هستند که اگر احساس می کنید در هر یک از آن ها نیاز به کمک دارید، بهتر است مشاور خانواده را در لیست اولویت های مورد برسیتان قرار دارد. باز هم با توجه به اینکه برخی افراد نسبت به ریشه مشکل خود آگاه هستند از مراجعه به مشاور خانواده ترس دارند و همچنین نمی دانند چطور یک مشاور خانواده خوب پیدا کنند.

برای دریافت نوبت مشاوره خانواده با شماره ی زیر تماس بگیرید

09011898408 – ۰۲۱-۲۲۳۷۳۱۵۲

یا اینجا کلیک کنید

 

چطور یک مشاور خوب پیدا کنیم؟

گاهی اوقات افراد، مشاوره حضوری را به هر روش دیگری ترجیح می دهند. اما با توجه به شهری که در آن زندگی می کنید و شرایطی که در آن قرار دارید می توانید از انواع مشاوره بهره مند شوید. پیدا کردن مشاوره خانواده خوب در تهران و شهرهای بزرگ کار سختی نیست اما اگر در هر موقعیت مکانی دیگری هستید مشاوره آنلاین و تلفنی می تواند انتخاب بسیار خوبی برای شما و تمام کسانی باشد که وقت زیادی برای مراجعه حضوری ندارد یا به هر دلیلی روبرو شدن با دکتر روانشناس برایشان مقدور نیست.

هر چند که اگر در مرحله ای هستید که نیاز به خانواده درمانی را به خوبی حس کرده اید، نباید در مرحله انتخاب مشاور خانواده ی خوب، وقتتان را هدر دهید. بهتر است زودتر فرایند مشاوره را آغاز کنید. در نهایت اگر به دنبال یک مشاوره خانواده در تهران می گردید می توانید  با دکتر ترانه موذنی که یکی از متخصصین است و با ارائه خدمات متنوع در بستر مشاوره مانند مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده و … می تواند راهنمای مسیر سبز آرامش شما باشد.

 

اهمیت بسیار زیاد خانواده در زندگی هر فرد

خانواده ای که ما از بدز تولد پیدا کرده ایم از اولین لحظه زندگی تا آخرین ثانیه بر همه جنبه های زندگی ما تأثیر می گذارند. روابط اولیه خانوادگی آنقدر مهم است که به ما می آموزد چگونه عشق ورزیم و چگونه با دیگران تعامل کنیم.
اگر در خانواده‌های سالم با روابط سالم به دنیا بیاییم، احتمالاً یاد می‌گیریم که چگونه روابط سالم خود را با دیگران حفظ کنیم. اگر در خانواده‌های ناکارآمد، خانواده‌هایی که برای برقراری ارتباط و حفظ شان کشمکش دارند، چشمان خود را به روی دنیا باز کنیم، ما هم برای ایجاد و حفظ روابط تلاش و تقلا خواهیم کرد.
به دنیا آمدن در یک خانواده از نوع دوم بدشانسی است، اما این وضعیتی است که هیچکس نمی تواند آن را تغییر دهد. تقریباً همه خانواده ها در مقطعی با نوعی ناکارآمدی مواجه می شوند، با این حال، اکثر خانواده ها احساس یکپارچگی و شادی  خود را حفظ می کنند یا دوباره آن را به دست می آورند.

بهترین نوع مشاوره خانواده یا همان خانواده درمانی کدام است؟

کاملا طبیعی است که بسیاری از افراد در اولین مرحله، بعد از شنیدن عنوان “مشاوره خانواده” عکس العمل های متفاوتی نشان دهند. این ایهام در ذهن همه افراد شکل می گیرد که آیا مشاور خانواده مناسب آن ها خواهد بود یا خیر؟ با توجه به شرایط متفاوت افراد در زندگی فردی یا حتی جامعه کوچک خانواده، مشاوره خانواده نیز به چند نوع تقسیم شده است تا پاسخگوی نیاز همه افراد در جایگاه ها و شرایط مختلف باشد. در ادامه این مقاله به بررسی رایج ترین و بهترین مدل های مشاوره خانواده می پردازیم.

1- خانواده درمانی ساختاری

یکی از رایج ترین روش های مشاوره خانواده درمانی، روش ساختاری است. در این روش تمرکز درمانگر بر روی مرز های میان افراد خانواده، ارتباط افراد با یکدیگر و سلسله مراتب زیر مجموعه هایی مانند سلیقه هاست. در روش خانواده درمانی ساختاری، دکتر روانشناس با توجه به تحلیل ساختار خانواده و ارتباطاتی که میان والدین با یکدیگر، والدین با فرزندان و فرزندان با یکدیگر دارند، نقاط ضعف را تشخیص می دهد. در مرحله بعدی با ارائه روش های مختلف، راهکار هایی برای رهایی از نقطه ضعف های ایجاد شده، پیشنهاد می شود و با تمرکز بر نحوه اجرای روش ها و به کار بستن آن ها مسیر مناسبی برای رفع مسائل پیدا می شود.

2- مشاوره خانواده سیستمی

از دیگر روش های متداول مشاوره خانواده می توان به رویکرد خانواده درمانی سیستمی اشاره کرد. در این مدل مشاوره، تمرکز فرد درمانگر بر روی ارتباطات غلط افراد خانواده و معانی متفاوت رفتارهای افراد خانواده است. توجه داشته باشید که فرد درمانگر به عنوان یک معلم، باید و نباید هایی را برای افراد خانواده شرح نمی دهد بلکه با راهنمایی و بیان آنچه که از دنیای بیرون خانواده مشاهده می کند، دیدگاه افراد خانواده را نسبت به دیگر زوایای مسائل باز می کند و مسیری را برای افراد در نظر می گیرد تا هر فرد به صورت مستقل با مشکلات دست و پنجه نرم کند و آن ها را حل کند.

3- مشاوره خانواده استراتژیک

در روش مشاوره استراتژیک، مسیر خلاصه و کوتاه تری برای افراد خانواده در نظر گرفته می شود. بر خلاف روش خانواده سیستمی، در روش مشاوره استراتژیک، دکتر روانشناس به عنوان یک رهبر برای اعضای خانواده چارچوب های خاصی تعیین می کند که افراد باید طبق روش های تعیین شده، تعامل، رفتار ها و ارتباطات خود را تغییر داده تا به استراتژی مد نظر نزدیک شوند.

مشاوره خانواده چه کار می کند؟

در نهایت احتمال دارد دوباره این سوال برایتان پیش بیاید که مشاور دقیقا به چه شکل می تواند کمک خانواده شما کند. این نکته را به یاد داشته باشید که
باور های اشتباه شما در مورد خودتان، احساساتتان و خانواده تاننباید باعث شود تا از مراجعه به مشاوره صرف نظر کنید. حقیقت این است که پر رنگ ترین مشکل مشترک میان تمام خانواده ها این است که افراد بیشتر به دنبال پیدا کردن یک مقصر هستند. البته طبیعی است که واکنش ها در زمان مواجه شدن با مشکلات متفاوت است اما معمولا حس ترس، باعث می شود تا افراد به جای تمرکز بر روی یک مشکل اصلی، به دنبال فرار از مسائل باشند. مشاور خانواده به عنوان یک فرد خارج از مسائل سعی دارد تا شرایط خانواده را به خوبی درک کند و مسیر های صحیحی را به آن ها پیشنهاد دهد.
 
مشاوره خانواده معمولا طی 8 الی 12 جلسه انجام می شود اما همه چیز بستگی به شرایط خانواده، مسائل، روند مشاوره و گزینه های دیگری دارد. به طور مثال ممکن است در شرایطی مشاور تصمیم بگیرد تا به صورت جداگانه با افراد خانواده صحبت کرده سپس طی یک جلسه کلی با همه ی اعضای خانواده صحبت می کند و به بررسی و حل مشکلات می پردازد.

یک اصل ضروری در روانشناسی خانواده

با توجه به اینکه همه انسان ها در جامعه ای به نام خانواده زندگی می کنند و یا حتی در مورد زندگی فردی به نوعی متعلق به یک خانواده هستند، نباید تنها شرایط و علایق شخصی را در نظر گرفت. ما در قبال تک تک اعضای خانواده وظایفی داریم و باید برای حفظ بنیان خانواده به آن پایبند باشیم. خوشبختانه خانواده در کشور ما بالاترین جایگاه فردی و جمعی را به خود اختصاص داده است و این نشان دهنده عشق و علاقه و محبت بالای اعضای خانواده ها در ایران است. ما باید در نظر داشته باشیم که ما تنها زندگی نمی کنیم که هرطورمی خواهیم زندگی کنیم! بر این اساس باید بدانیم که رفتار و کردار ما بر فضای خانواده تأثیر می گذارد. اگر یکی از اعضای خانواده مشکل داشته باشد، تمام خانواده درگیر آن هستند.

جالب است بدانید سرچشمه مشکلات بشر در یک جایی از گذشته قرار دارد! اگر فردی پرخاشگر، دروغگو، افسرده، همیشه منفی گرایی میکند، تعهد اخلاقی ندارد و … باید دانست که این مشکلات به یکباره بروز نمی کند و اغلب ریشه در سبک زندگی و سیستم خانوادگی آن فرد دارد. زمانی که فردی برای مشکلی به روانشناس مراجعه می کند، با بررسی های اولیه، در صورتی که مشخص شود منشأ مشکل از خانواده است، باید سایر اعضای خانواده را مورد ارزیابی قرار داده و راه حل مناسبی برای شرایط موجود ارائه کند.


اثرات داشتن روانشناس و مشاور خانواده

روانشناس خانواده با توجه به دانش خود می تواند مشکلات را با سرعت بیشتری حل کند. با مراجعه به روانشناس خانواده مشکلات را در محیطی امن، کنترل شده و قابل اطمینان حل خواهید کرد. یک روانشناس خانواده به شما کمک می کند تا روابط بین اعضای خانواده بهبود یابد و برای همه حد و مرز لازم تعریف شود، و در هنگام مواجهه با مسائل آنها را به راحتی و با قدرت حل کنید. روانشناس خانواده به شما کمک می کند تا از بحران ها راحت تر عبور کنید و با یکدیگر صادق باشید. سخاوت و ارتباط ایجاد شده بین اعضای خانواده این امکان را می دهد که به بهترین شکل ممکن به زندگی ادامه دهند.
روانشناس همچنین به افرادی که دارای مشکلاتی مانند ازدواج درمانی، فرزندپروری، مهارت های ارتباطی، بحران های طلاق عاطفی و … هستند کمک می کند. سال هاست که داشتن روانشناس خانواده مورد توجه خانواده ها بوده است. داشتن کسی در زندگی که بتوانیم در مواقع سختی به او اعتماد کنیم و مطمئن شویم که او به نفع ما مشاوره می دهد برای هر فرد یا هر خانواده ای ضروری است. این نیاز توسط روانپزشک خانواده با تحصیلات دانشگاهی و تجربه بالا در زمینه های مختلف برآورده می شود.
 

بهبود روابط خانوادگی با مشاوره خانواده

مشاوره خانواده به طور خاص می تواند روابط خانوادگی را از طریق موارد زیر بهبود بخشد:

  • گرد هم آوردن خانواده پس از یک بحران
  • ایجاد صداقت در بین اعضای خانواده
  • ایجاد اعتماد بین اعضای خانواده
  • ایجاد یک محیط خانوادگی حمایت کننده
  • کاهش منابع استرس و تنش درون خانواده
  • کمک به اعضای خانواده برای بخشیدن یکدیگر
  • حل و فصل اختلافات بین اعضای خانواده
  • باز گرداندن اعضای خانواده ای که متلاشی شده است در کنار یکدیگر

علاوه بر این، مشاوره خانواده می تواند مهارت های مورد نیاز برای یک خانواده سالم مانند ارتباط، حل تعارضات و حل مسئله را افزایش دهد. بهبود این مهارت ها برای هر یک از اعضای خانواده، احتمال موفقیت و غلبه بر مشکلات خانوادگی را افزایش می دهد. در مشاوره خانواده، تمرکز بر گردآوری همه اعضای خانواده با ابزارهایی است که آنها برای درمان آسانتر نیاز دارند.

مراجعه به مشاوره خانواده در چه صورت موثر است؟

مراجعه به مرکز مشاوره خانواده فقط حضور در جلسات مشاوره و صحبت با مشاور نیست. رمز موفقیت در کمک از یک مشاور خانواده تا حد زیادی به تلاش و پشتکار هردو در عمل به توصیه ها و راهنمایی های مشاور بستگی دارد. البته قابل درک است که اکثر مراحعین نمی دانند از مشاور خود چه انتظاری داشته باشند.

به فرآیند مشاوره کاملا متعهد باشید
“در شرایط سخت” به تلاش خود برای حفظ و بهبود رابطه خود با همسر خود حداقل به مدت شش ماه ادامه دهید. لازم به ذکر است که سرعت پیشرفت در مشاوره خانواده و زوج درمانی همیشه کمتر از مشاوره فردی است. زیرا اغلب انگیزه و نگرش همسران متفاوت است و همسرانی که با هم زندگی می کنند به زمان بیشتری برای تغییر رفتار نیاز دارند.
همچنین برای برخی افراد سال ها (به طور متوسط شش سال) طول می کشد تا تصمیم بگیرند برای حل اختلاف با همسر خود به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنند. این مدت طولانی کار را هم برای مشاور و هم برای زوج سخت تر می کند.

تا زمانی که به اصول مشاوره و زوج درمانی پایبند هستید یکدیگر را تهدید به طلاق نکنید
تهدید به طلاق از سوی زن یا مرد می تواند روند مشاوره زوجین را به کلی مختل کند. زوج درمانگران برای ایجاد اعتماد و امنیت برای زوج ها (که اغلب ایمان خود را به یکدیگر از دست داده اند) سخت کار می کنند. تهدید به طلاق در هنگام مشاجره با همسر، شما را از روند مشاوره دور می کند.

برای حفظ رابطه با همسر خود تلاش کنید
برای حفظ و بهبود روابط زناشویی خود باید به دنبال ایده ها و افکار باشید. بیشتر به ضعف اخلاقی و رفتارهای نادرستی که در گذشته برقراری ارتباط با دوستان، آشنایان و همسر را با مشکل مواجه کرده و باعث آزار و اذیت دیگران شده است فکر کنید.

سخن آخر:

پیشنهاد می شود اگر به هر طریقی با مشاوره خانواده و مفهوم خانواده درمانی آشنا شده اید، این روند را ادامه دهید و اطلاعات خودتان را در این باره افزایش دهید. به شما اطمینان می دهیم که با انتخاب یک مشاوره خوب و تلاش های خودتان، در مسیر سبز آرامش قرار می گیرید. به عنوان نکته آخر توصیه میکنیم در صورتی که فکر می کنید نیاز به مشاوره دارید، حتما بهبود عملکرد و شرایط زندگیتان را در اولویت قرار دهید. آرامش سهم قلب هایتان …

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *