چطور عادت ماهانه را برای فرزندمان توضیح دهیم؟

چطور عادت ماهانه را برای فرزندمان توضیح دهیم؟

گفتگو در مورد پریود به عنوان یکی از تغییراتی که اغلب خصوصی حساب میشود، برای پدرها و مادرها کمی سخت است. اولین قدم شما به عنوان والدین باید این باشد که فرزندتان رو با بدنش آشنا کنین و با تغییرات طبیعی بدنش، آشتی بدهید. حتماً لازم نیست سن و سال ویژه و خاصی رو برای گفتگو در مورد پریود اختصاص بدهید یا مقدمات ویژه‌ای رو برای این گفتگو فراهم کنید. خودتونو برای گفتگوی طولانی هم آمده نکنید، چون قطعا حوصلۀ فرزندتون سر میرود! ‌

‌هم دختران و هم پسران از محیط و از خصوصاً همسالانشان در مورد پریود خواهند شنید؛ پس می‌توانید به پسران‌ هم در مورد این تغییرات بدن زنان اطلاع موثق و درست بدهید تا در آینده اطلاعات ناقص و غلط رو از محیط جذب نکنند. همیشه به یاد داشته باشید که محیط خانواده بهترین و امن ترین محل برای رد و بدل کردن اطلاعات اینچنینی است و چه بهتر که فرزندان شما این اطلاعات را از شما بگیرند تا از کوچه و خیابان و یا حتی اینترنت.

بچه های زیر 5 سال هم در مورد بدن خودشون کنجکاو اند و در این مورد از شما سوال می پرسند. شما می توانید مقداری از این اطلاعات را در همین سنین با کودکتان در میان بگذارید. مثلا اگر کودک شما نوار بهداشتی و تامپون دید و در مورد آن از شما سوال کرد، کوتاه و مختصر به او بگویید که: ” خانم ها هر ماه از واژن ( یا هر اسمی دیگری که می گویید) خونریزی می کنند و از نوار بهداشتی استفاده می کنند تا بدنشان تمیز بماند.

‌‌

 

توضیح پریود به فرزندمان

مطمئن باشید که فرزند شما پذیرش بالایی دارد و این موضوع را قبول می کند. اما این که بعدا جلوی بقیه حرفشرا بزند و شما خجالت بکشید، این مشکل شماست و نه کودکتان که فقط سوالش را خیلی ساده در مورد بدنش پرسیده است!

ممکن است بچه‌ها شما را موقع خرید نواربهداشتی ببینند یا در مورد به دنیا آمدن بچه‌ها و شکل دقیقش از شما سوال بپرسند یا از بلوغ برادر یا پسر همسایه‌ از شما بپرسند. شما می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن برای فرزندتان این توضیح را بدهید:
«زن‌ها در بدنشان عضوی دارند که می‌توانند داخلش بچه را نگه دارند. اسم این عضو رحم است و این رحم برای تغذیه بچه‌ای که ممکن است به وجود بیاد؛ هر ماه دور دیواره‌ش غذا و خون نگه می‌دارد. اگر بچه در رحم باشد از این ها استفاده می‌کند و اگر نباشد؛ این دیواره فرو میریزد و خون از واژن زن ها خارج میشود.
به همین سادگی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *