اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال شخصيت مرزی

 

اختلال شخصیت مرزی یا (BPD) Borderline personality disorder شرایطی است که با مشکلاتی در تنظیم احساسات فرد ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال احساسات پایدار و حالت عاطفی قابل پیش‌بینی ندارند و بروز احساسات شدید و رفتارهای بی‌ثبات از ویژگی‌های بارز آن‌ها است. روابط فردی این افراد بی‌ثبات است و رفتارهای پرخطر و آشفتۀ جنسی، شریک‌های متعدد جنسی، ابراز علاقه‌های ناپایدار و بی‌ثبات نسبت به شریک جنسی، ایجاد روابط نامطمئن عاطفی و استرس‌زا، ترس عمیق از تنهایی و طرد، دمدمی مزاج بودن، روی آوردن به الکل و مواد مخدر برای تنظیم این آشفتگی عاطفی، اقدام به خودکشی، خود ویران‌گری در کلام و جملات، خودآزاری و آسیب به بدن و تحریک پذیری بالا، از شاخصه‌های افراد مبتلا به این اختلال است.

متاسفانه مردان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ، متاسفانه اغلب با تشخیص اشتباه افسردگی مواجه میشوند و اختلال شخصیت مرزی در مردان کمتر از زنان تشخیص داده می شود؛ به همین دلیل است که آمار زنان مبتلا به این اختلال بیشتر از مردان است و زنان 75 درصد مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی را تشکیل می دهند.

رفتاردرمانی دیالکتیکی (DBT) و روان درمانی رفتاری و شناختی بهترین روش برای درمان اختلال شخصیت مرزی می باشد. دارودرمانی، گروه‌درمانی و درمان‌های شناختی برای این افراد مناسب است و افراد مبتلا با گذراندن دورۀ روان درمانی به راحتی به زندگی عادی و معمولی خودشان برمی‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *