ازدواج با مرد کوچک تر از خود

ازدواج با مرد کوچک تر از خود

اگر امکان خواندن این مقاله را ندارید می توانید به فایل صوتی زیر گوش کنید.

فاصله سنی مناسب برای ازدواج یکی از معیارهای اصلی موفقیت در زندگی مشترک می‌باشد. ازدواج یک حادثه نیست که بگوییم کاری کنید برای شما در فلان زمان یا فلان موقعیت و با فلان شخص رخ دهد. در این مقاله قصد دارم تا در مورد ازدواج با مرد کوچک تر از خود توضیح بدهم. ازدواج یک جریان زنده و پویاست که داینامیک خاص خودش را دارد. وقتی به یک پدیده می‌گوییم زنده، منظورمان این است که این پدیده در روزی متولد شده و در دوره ای رشد کرده در طول دوران رشدش با وقایع مختلفی مواجه شده و از آنها تاثیر پذیرفته زمانی به بلوغ رسیده و پخته شده و زمانی هم خواهد مرد.

تحقیقات اخیر نشان داده که اختلاف سنی بین زوجین در حدود ۵ تا ۷ سال در صورتی که ارزیابی واقع‌ بینانه و تخصصی سایر موارد در حین مشاوره پیش از ازدواج صورت گرفته باشد، مشکلی در روابط زوجین ایجاد نخواهد کرد.
 اما زمانی مشکل پیش می آید که هنجارهای  فرهنگی و اجتماعی یا طرحواره هایی که در ما نهادینه شده اند این باور اشتباه را به وجود آورده باشند که خانمها همیشه  باید از آقایون کوچکتر باشند. در چنین شرایطی صرفا به دلیل  در نظر گرفتن معیار سنی، سایر موارد منتفی اعلام میشود و محاسن خانم ناارزنده سازی خواهد شد.
در اینجا لازم است که زیربنای این باور مورد بررسی قرار بگیرد و نقش کلیشه های جنسیتی و فرهنگی و طرحواره های جمعی در اتخاذ تصمیم در نظر گرفته شود.
 طرفین نیز باید زیر بنای انتخاب خود را به صورت واقع بینانه و در کمال انعطاف‌پذیری مورد بررسی قرار دهند. صرف دوست داشتن طرف مقابل نباید باعث شود که  چشم به روی واقعیت های موجود بسته شود که تبعات سنگینی برای طرفین به دنبال خواهد داشت.
خانمی که تمایل به ازدواج با مرد کوچکتر از خود دارد حتما باید امیال ناخودآگاه و ناهوشیاری خود را چک کند آیا تمایل به مادری کردن و یا کنترل گری و سلطه گری در شما وجود دارد؟
در مورد آقایان حتماً باید بررسی شود  که آیا به صورت ناخودآگاه ایشان به دنبال یک مادر جوان در رابطه برای دریافت مراقبت های مادرگونه دارند؟ آیا به عنوان نوجوان ابدی میتوان به این افراد بازخورد کامل تخصصی ارائه نمود؟
 تمامی این موارد باید در مشاوره پیش از ازدواج مورد بازبینی قرار گیرد. لازم به ذکر است که در دنیای امروز با تغذیه سالم، ورزش،‌ بالا رفتن سطح آگاهی  می توان از پیری زودرس جلوگیری کرد ولی اگر به هر دلیلی حوصله ندارید که برای خودتان وقت بگذارید و رسیدگی به امور شخصی و ظاهری جزء اولویت های شما  نیستند این رابطه می‌تواند برای شما دردسر ساز شود.
نکته بسیار مهم میزان  پختگی روانی و بلوغ عاطفی طرفین است .حتماً باید در یک سطح باشند.
بهترین شرایط برای ارزیابی بلوغ عاطفی و پختگی روانی دوران  آشنایی است.  در طول دوران آشنایی با فرد مورد نظر و در حین ملاقات های متعددی که دارید، حین  صحبت کردن، بیان دیدگاه های فردی و اجتماعی ،میزان رسش و پختگی فرد مشخص میشود.


در مورد زندگی طرف مقابل چه چیز هایی را باید بدانیم؟

اما قبل از اینکه بخواهیم برای موجود زنده تعیین تکلیف کنیم باید روایت زندگی آن فرد را بیشتر و بهتر بشناسیم. برای این کار اولین قدم آن است که ببینیم ازدواج درون اوچه زمانی متولد شده؟ از اولین تجربه رابطه با جنس مخالف؟ زمانی که به بلوغ جنسی رسیده؟

زمانی که تفاوت بین دختر و پسر را فهمیدید؟ از زمانی که برای اولین بار مفهوم زن و شوهر را در رابطه بین پدر و مادرتان درک کردید؟ یا زمانی که تفاوت بین پسر و دختر را فهمیدید یعنی جایی در حدود چهار سالگی تان؟
چه زمانی مفهوم درونی ما از ازدواج به پختگی رسید ؟
اگر این مفهوم در درون شما به بلوغ نسبی لازم رسیده باشد آنگاه می‌توان گفت که شما آمادگی لازم برای ازدواج را دارید و احتمالاً انتخاب شما ریسک کمتری خواهد داشت. اما اگر هنوز به پختگی لازم نرسیده باشید احتمالا یکی از این دو حالت را انتخاب می کنید یا آنقدر عاقل هستید که صبر کنید و آگاهی خود را افزایش دهید تا مفهوم ازدواج به مرور زمان به پختگی لازم برسد و شما بدانید از ازدواج چه می‌خواهید؟ ازدواج برای شما چه معنایی دارد؟ و آینده رابطه را چطور می‌بینید؟
یا اگر مفهوم ازدواج درونتان هنوز پختگی لازم را ندارد و بنا به دلایلی همچون فشار خانواده یا اجتماع یا حتی ناآگاهی خودتان تصمیم به ازدواج می گیرید.
بنابراین سن طلایی برای هرکس کاملاً بستگی به نحوه رشد او و نحوه رشد مفهوم ازدواج درونی اش دارد.

بهترین فاصله سنی برای ازدواج چیست؟

بهترین فاصله سنی برای ازدواج را نیز می توان با توجه به معیار مفهوم ازدواج درونی در نظر گرفت. پاسخ این سوال که مناسب ترین فاصله سنی چقدر است؟ بستگی به شرایط فردی، رشد عقلی ، عاطفی و بلوغ فکری هر فرد دارد و در شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد. لزوماً افرادی که آمادگی ازدواج دارند امکان دارد بلوغ روانی را تجربه نکرده باشند. این در حالی است که تشکیل یک زندگی مشترک بدون پختگی روانی ممکن نیست. زمانی که سود و زیان یک ازدواج را از طرفین میپرسید و از آنها میخواهید مفهوم ازدواج و دلایل کارآمدی و ناکارآمدی یک ازدواج را برای شما توضیح دهند متوجه پختگی روانی آنها می شوید که این امر لزوما با سن تقویمی یا بزرگتر یا کوچکتر بودن طرفین ارتباطی ندارد .

ازدواج با مرد کوچک تر از خود
در اکثر موارد فاصله سنی ۵ سال بزرگتر بودن آقایان مناسب است. در واقع اختلاف سنی ۳ تا ۵ سال منطقی در نظر گرفته می‌شود. اما در خیلی از موارد ممکن است بنا به دلایل کاملا موجه ازدواج  با مرد کوچک تر از خود انجام گیرد. اختلاف سنی در صورتی که خانم از آقا بزرگتر باشد با در نظر گرفتن شاخص های دیگر از جمله هماهنگی شناختی و همسانی دوره رشدی آنان تا ۵ سال بزرگتر قابل بررسی خواهد بود.
اگر سن خانم از آقا بیشتر است حتماً در جلسه مشاوره قبل از ازدواج از ویژگی های شخصیتی و جذابیت های جنسی طرف مقابل بپرسید و به عنوان تکلیف بخواهید که نقاط مثبت و منفی یکدیگر را در یک لیست کاملا مشخص و واضح بنویسند. اگر تمرکز اصلی در رابطه ای که خانم بزرگتر است بر شخصیت بدون در نظر گرفتن جذابیت باشد مشکلاتی پیش می آید. همسانی در جذابیت علی الخصوص در ازدواجی که خانم بزرگتر است بسیار مهم می باشد و نکته مهم تر آنکه تفاوت ظاهری چشمگیری با یکدیگر نداشته باشند. اگر این تفاوت چشمگیر بود حتماً در طی جلسات مشاوره به طرفین بازخورد بدهید و اصل قضیه را در جلسه توجیه نکنید. دلایل و منطق هر دو طرف را راجع به این اختلاف سنی، جویا شوید . میزان پذیرش، انعطاف پذیری و انطباق آنها در جلسه مشاوره و با اجرای تست های روان شناختی معتبر حتما چک شود.

  • سوال شود که آیا با سن طرف مقابل مشکلی ندارید؟
  • قابلیت فرزندآوری همسرتان را با توجه به شرایط سنی موجود را چطور ارزیابی می‌کنید؟
  • در رویای شما و تصویر ایده آل ازدواج در ذهنتان سن طرف مقابل چگونه بوده است؟
  • خانواده طرفین در رابطه با شرایط سنی موجود چه بازخوردی داشته اند؟

اگر سن طرفین رابطه بالاتر از ۳۲ الی ۳۰ باشد اختلاف دو تا سه سال بزرگتر بودن خانم آن چنان تعیین کننده نخواهد بود به شرطی که در ظاهر و جذابیت های جنسی آنها تفاوت چشمگیری وجود نداشته باشد. در واقع بعد از سن ۳۰ سالگی تا حدودی طرفین به دیدگاه و نگرش قابل قبولی رسیده اند و اگر در همه موارد با هم سنخیت داشته باشد اختلاف دو تا سه سال مشکلی ایجاد نمی کند. در واقع بالای ۳۰ سال اهمیت اختلاف سنی تا حدودی کمرنگ تر می شود.
مثلاً ازدواج یک خانم ۵۰ ساله با آقایی ۶۵ ساله پذیرفته تر از ازدواج یک خانم ۲۰ ساله با آقایی۳۵ ساله خواهد بود اختلاف سنی در سنین پایین تر باید با دقت بیشتری بررسی گردد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *