ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟ - دکتر ترانه موذنی

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟

اگر امکان خواندن این مقاله را ندارید می توانید به فایل صوتی زیر گوش کنید.

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟ به معنای ترس از ازدواج است. ازدواج پیوندی است که دو نفر را به هم نزدیک می کند و بسیاری از افراد منتظرند تا تمام ایام باقیمانده از زندگی خود را برای همیشه در کنار شخصی که دوستش دارند بگذرانند. اما داستان ممکن است برای برخی دیگر متفاوت باشد.

یکی از علل بالا رفتن سن ازدواج، ترس از ازدواج است. ازدواج و  انتخاب همسر  یکی از مهم ترین انتخاب های فرد در طول زندگی می باشد. چنین تصمیم مهمی ناگزیر با میزانی از ترس و نگرانی همراه خواهد بود که بخشی از این ترس طبیعی قلمداد می شود.این انتخاب به نوعی ریسک عاطفی بزرگی خواهد بود که ریسک مالی، خانوادگی و ارتباطی را نیز با خود به دنبال دارد.
زمانی ترس از ازدواج غیرعادی قلمداد می‌شود که فرد تمام موارد لازم را بررسی کرده، جوانب  مختلف را در نظر گرفته، نیاز به ازدواج را در خود احساس می‌کنند و آمادگی ازدواج دارد ولی در  لحظه انتخاب و رسمی شدن رابطه ترس عمیقی از تعهد و پذیرش مسئولیت دارد.
 علائم اضطراب و نگرانی  را در این افراد می توان به وضوح مشاهده نمود. حالت تهوع، سرگیجه، تغییر سبک زندگی، تغییر الگوی خواب، اشتها و  اختلال در عملکرد روزانه فرد مشاهده می شود. در چنین مواردی سبک مقابله ای فرد اجتناب و کناره‌گیری و فرار از ازدواج خواهد شد.

 ریشه ترس از ازدواج کجاست؟

 گاهی از تیپ شخصیتی خود فرد نشأت می گیرد. مثلاً فرد موردنظر، فردی  مضطرب و همیشه نگران است و شروع هر کار جدید کوچکی اعم از شروع کلاس رانندگی یا حضور در جلسات مشاوره و یا شرکت در یک کلاس آموزشی با اضطراب و نگرانی همراه خواهد بود. در موارد دیگر ترس از ازدواج ناشی از شنیده ها و تجربه های تلخ اطرافیان فرد میباشد. یادآوری خاطرات تلخ  دوران کودکی فرد که شاهد تعارضات جدی و اغلب تکراری بین پدر و مادر خود بودند منجر به ترس از ازدواج در بزرگسالی این افراد می شود.
عامل بعدی در ایجاد ترس از ازدواج به سبک اسنادی این افراد ارتباط دارد. تعمیم دهی افراطی یکی از انواع رایج تحریف های  شناختی در افرادی است که به گاموفوبیا یا ترس از ازدواج مبتلا هستند. موارد معدود ناموفق در امر ازدواج را به موارد کلی تر تعمیم می دهند.
در قدم اول روبه رو شدن با ترس از ازدواج  باید اضطراب عمومی و گاها وسواس های فکری فرد را درمان نمود. مثلاً به مشاوره یا متخصص بالینی مراجعه کند تمرینات آرام بخش،  ورزش و فعالیت بدنی و بهبود نگرشها و باورهای ناکارآمد می تواند بسیار کمک کننده باشد. با کسب آگاهی و شناخت از خود و مشخص نمودن انتظارات واقع بینانه می توانید فرد مناسبی را انتخاب کنید و  ازدواج خود را بیمه نمایید.
 حتی اگر در مواردی احساس می کنید که انتظارات شما غیر واقع بینانه است با مشاوره خانواده حتماً در این زمینه مشورت نمایید. گفتگو با افرادی که انتخاب مناسب و ازدواج سالم داشتند به این افراد کمک میکند تا باورهای اشتباه آنها اصلاح و باور درستی راجع به ازدواج داشته باشند.

افراد دچار گاموفوبیا ازدواج را به عنوان جهنمی ترسناک می دانند و هر عنوان یا شکلی از ازدواج یا تعهد برای آنها یادآور ترس غیر منطقی و اضطراب خواهد بود. این افراد دچار نوعی اختلال به نام گاموفوبیا هستند. به دنبال ترس شدیدی که این افراد تجربه میکنند از هر گونه اتفاقی پیرامون پیوند ازدواج اجتناب می‌کنند. سردرگمی ناشی از آینده ازدواج و ابهام حدودی آن که نمی‌دانند بعد از ازدواج با چه مسائلی روبرو خواهند شد و همچنین این نگرانی که باید مسئولیت شخص دیگری را هم برعهده بگیرند باعث ایجاد اختلال گاموفوبیا در این افراد می‌شود و به همین دلیل است که برخی از افراد زندگی مجردی را ترجیح می دهند چون فکر می‌کنند اگر ازدواج کنند امنیت و آسایش که در زندگی مجردی داشتند را از دست خواهند داد.

دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن این ترس شود:

ژنتیک

حوادث آسیب‌های دوران کودکی مانند طلاق والدین، ترس از پذیرش مسئولیت، انواع اختلال شخصیت، سخت گیری خانواده ها برای ازدواج. بر اساس سنت‌های گذشته این ترس ممکن است یک مسئله جدی باشد زیرا باعث می‌شود افراد بعد از مدتی منزوی شده و در روابط و زندگی خانوادگی دچار آسیب شوند اگر این علائم برای مدت طولانی یا بیش از شش ماه تکرار شود با مراجعه به روانشناس و استفاده از روان درمانی و در موارد جدی تر با استفاده از داروهای مختلف قابل درمان است و در صورتی که با این علایم یعنی ترس شدید از ازدواج مواجه شدید حتما از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *