خیانت همسر

خیانت همسر

در طول عمر یک رابطه سالم، چیزهای زیادی تغییر می کند و چیزهای زیادی نیز همچنان باید بدون تغییر باقی بماند.
(جان گاتمن)

خیانت به همسر چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

خیانت زناشویی یا خیانت همسر را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین و آسیب زا ترین مشکلات عاطفی و هیجانی بین زوجین دانست. عوامل بسیاری در بروز این رفتار دخیل هستند و نگاه تک متغییری به این رفتار ساده‌انگاری است.خیانت همسر در قالب خیانت مرد به زن و خیانت زن به مرد صورت می گیرد. متاسفانه این پدیده ناخوشایند و ناهنجار خانوادگی از گذشته‌های دور همچنان وجود داشته اما در سالهای اخیر آمار بالاتری را به خود اختصاص داده است.

 

آیا حل و فصل خیانت همسر امکان پذیر است؟

مشکل پیچیده تر از آن است که بتوان با بررسی سطحی و بدون در نظر گرفتن همه جوانب امر، آن را تبیین و در نهایت حل و فصل نمود.درمان خیانت همسر، هم برای زوج ها دشوار و هم برای درمانگران چالش برانگیز است.خیانت مشکل شدید زناشویی با پیامدهای متعدد روانی ،خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی تلقی میگردد .بعد از برملا شدن خیانت، رفتارهای نامناسبی از سوی همسر عهد شکن و همسر خیانت دیده مشاهده میشود که اگر از بروز رفتارهای نامناسب بعد از خیانت اجتناب شود مسیر زوجین برای بهبود رابطه هموارتر خواهد شد.
تصحیح و مدیریت روابط بعد از خیانت همسر (چه همسر از آن مطلع باشد یا خیر ) بسیار مشکل است.
در این مقاله تلاش ما بر آن است که زوج ها را از فواید تمام منابع احتمالی و در دسترس شان برای طی نمودن سفر چالش‌برانگیزی که در پیش دارند، آماده کنیم.

 

 • خیانت به همسر چیست و چگونه اتفاق می افتد؟
 • آیا حل و فصل خیانت همسر امکان پذیر است ؟
 • شکل گیری خیانت همسر از دید روانشناسی
 • سوالات کلیدی زوجین بعد از وقوع خیانت چیست؟
 • دلایل عمده زمینه ساز خیانت کدام است؟
 • زوجین بعد از کشف خیانت چه عواطفی را تجربه می کنند؟
 • انواع خیانت همسر کدام است؟
 • آیا هر رابطه فرازناشویی خیانت محسوب میشود؟
 • نقش خیانت همسر در طلاق های توافقی صورت گرفته
 • عوامل زمینه ساز خیانت زوجین کدام است؟
 • عمده تکالیف زناشویی که عدم تامین آنها زمینه بروز خیانت را فراهم میکند، کدام است؟
 

 

شکل گیری خیانت همسر از دید روانشناسی

پیوند زن و مرد (pair_bonding) نشانه بارز انسانیت است. بیش از ۹۲ درصد مردان و زنان دنیا قبل از ۴۹ سالگی ازدواج می کنند. این ازدواج ها در هر زمان فقط با یک نفر است، یعنی عرف جهانی تک همسری (monogamy) است. تک همسری یک راهبرد تولید مثلی هم هست. ازدواج بر این قرار داد استوار است که طرفین به یکدیگر وفادار می مانند و تعهد و پایبندی به یکدیگر از جمله اصول زیربنایی در هر پیوند ازدواج مطرح می شود. روانشناسی معتقد است که افراط و تفریط یکی از مهمترین دلایل بروز خیانت همسر محسوب می شود.

بی محبتی و یا محبت زیاد، بی محلی یا کنترل گری زیاد، اهمیت دادن های پی در پی یا بی اهمیتی مطلق از جمله عوامل مهم در شکل‌گیری خیانت همسر محسوب می شود. طرحواره های زوجین و الگوهای ارتباطی ناکارآمد و تکراری که یادگار تربیتی از پدر و مادر فرد است در ایجاد و بروز خیانت نیز نقش دارد .به مقاله الگوهای دلبستگی و طرحواره درمانی مراجعه شود.

 

سوالات کلیدی زوجین بعد از وقوع خیانت چیست؟

زوجین معمولا معنای خیانت و میزان تعهد خود را در رابطه مجدداً بررسی میکنند و با سوالات مهمی تحت عنوان اینکه آیا حفظ رابطه زناشویی بعد از تجربه خیانت امکان پذیر است؟ به درمان قدم می گذارند. می‌خواهند بدانند که آیا رابطه مشترک را به این شکل حفظ کنند؟ و در صورت تمایل و توافق به حفظ رابطه بعد از وقوع خیانت چگونه و با چه کیفیتی آن را حفظ کنند؟

 

دلایل عمده زمینه ساز خیانت کدام است؟

۱) عدم برخورداری از فرهنگ صحیح استفاده از شبکه های اجتماعی
۲) عدم وجود باورهای دینی و پایبندی به ملاحظات اخلاقی
۳) ازدواج های اجباری
۴) ازدواج در سنین پایین
۵) مشکلات اقتصادی و معیشتی
۶) عدم برخورداری از روابط جنسی رضایت بخش
۷) عدم رعایت بهداشت فردی
از جمله مواردی هستند که زمینه بروز خیانت را فراهم می نمایند.

 

زوجین بعد از کشف خیانت چه عواطفی را تجربه میکنند؟


شوکه ناشی از برملا شدن خیانت معمولاً به این شکل ، صورت می گیرد که زوجین رابطه زناشویی خود را تضمین شده و عادی در نظر می‌گیرند در حالی که ممکن است پیوند ازدواج آهسته آهسته از درون در حال تخریب باشد. سرگردانی و سردرگمی و احساس فریب خوردن از جمله هیجان های غالب بعد از کشف خیانت همسر است و همین عامل بیش از پیش باعث نابودی ازدواج خواهد شد.

نه الزاماً به دلیل سکس یا رابطه عاطفی فرا زناشویی، بلکه به خاطر پنهان کاری و دروغ های صورت گرفته ضرورت دریافت کمک حرفه ای روانشناختی بدیهی خواهد بود. از آن جایی که اعتماد پایه بنیادین رابطه زناشویی است، زوج برای اعاده اعتماد از دست رفته و رهایی از سردرگمی و بلاتکلیفی و روشن نمودن نقش و جایگاه خودش در زندگی مشترک چه در سال های گذشته و چه در سال های پیش رو حتما نیاز به مشاوره خانواده و روانشناس پیدا می کند.یکی از عوامل ضروری برای بهبودی رابطه آسیب دیده، تلاش همسر پیمان شکن برای سرمایه گذاری مجدد در رابطه زناشویی و جلب مجدد اعتماد زوج آسیب دیده در بستر روابط زوجی است. تحمل و بردباری فرد پیمان شکن در برابر آشفتگی های هیجانی زوج آسیب دیده که پس از خیانت تجربه می‌کند بسیار ضروری و مهم تلقی می شود.

 

انواع خیانت همسر کدام است؟

 

خیانت اینترنتی یا خیانت سایبری

یکی از مهمترین انواع خیانت که در حال حاضر ازدواج ها را تهدید می‌کند و باعث وقوع خیانت و طلاق میشود گستردگی استفاده از شبکه های اینترنتی و خیانت اینترنتی(Cyber_infidelity) است. خیانت اینترنتی واقعیت تازه و رو به افزایش است که امروزه یکی از عوامل فروپاشی زناشویی محسوب می‌شود. خیانت اینترنتی در تعریف عبارت است از استفاده از اینترنت برای برقراری تعامل عاطفی و جنسی توسط شخصی که متعهد به یک رابطه زناشویی بلندمدت است طوری که انحصار رابطه عاطفی و جنسی با همسر نقض شده و تعهد به عنوان اصل بنیادین پیوند ازدواج زیر سوال می روند.
ارزان بودن، در دسترس بودن و گمنام ماندن از جمله مواردی است که باعث می شود، روی آوردن به آن از چشم خانواده و دوستان پنهان بماند.بسیاری از افرادی که فعالیت جنسی همسرشان را در اینترنت کشف می‌کنند اعتماد خود را از دست می دهند. خیانت اینترنتی فرآیندی است که طی آن اشخاص متعهد به یک رابطه، همزمان به دنبال تماس های تعاملی به شکل مکالمات الکترونیکی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، چت روم ها و سایت های همسریابی هستند. این تماس ها ممکن است عاطفی، جنسی یا تصاویر عریان باشد. اصولاً تماس ها به صورت پنهانی صورت می گیرد. در تعریف خیانت اینترنتی باید اضافه کنیم رابطه رمانتیک یا جنسی با شخصی غیر از همسر است که با تماس اینترنتی شروع می‌شود و ارتباط پیدا می‌کند. خیانت سایبری می تواند یک رابطه مداوم با یک شخص در اینترنت و یا یک رشته مکالمات جنسی با کاربران اینترنتی متعدد باشد.

 

خیانت جنسی

خیانت جنسی (Sexual _infidelity) وقتی رخ می‌دهد که نیاز جنسی و نیاز به صمیمیت زوجین ارضا نمی شود. تمام موجودات زنده نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند از آب و غذا گرفته تا نیازهای سطح بالاتر مانند عشق و مهربانی و هر آنچه گونه انسانی به آن نیاز دارد. زوجین مسئول سلامت ازدواج خود هستند، برای رسیدگی به رابطه و پروردن (nurturing) آن چه باید کرد؟
زندگی و بقای رابطه ی با کیفیت نیازهای مهمی دارد، این نیازها با توجه به « رابطه زناشویی» چیست؟
زن و شوهر در رابطه زناشویی یک رشته وظایفی نسبت به هم دارند که عمل به آنها برای سلامت، ادامه، استحکام و به سرانجام رسیدن رابطه زناشویی و نیز پیشگیری از بروز تعارض ها و پیشبرد حل مشکلات لازم و واجب است. در این زمینه شما را به خواندن مقاله….. دعوت میکنیم.

 

آیا هر رابطه فرازناشویی خیانت محسوب میشود؟

وقوع خیانت به سه نشانه نیاز دارد. اول آنکه نهاد ازدواج مستلزم انحصار رابطه جنسی و رابطه عاطفی است. لذا هر گونه رابطه جنسی و عاطفی با کسی غیر از همسر خیانت محسوب می‌شود.

دوم اینکه رابطه در خفا و پنهان از همسر صورت می‌گیرد در واقع همسر قانونی و شرعی نامحرم و بیگانه تلقی می‌شود. پنهان کاری و دروغ جز ضروری خیانت است.

سوم آنکه طبیعت و ذات روابط فرازناشویی و پیامدهای متعاقب آن را، در زمینه نقض اعتماد و در مقوله خیانت قرار می‌دهد.

 

نقش خیانت همسر در طلاق های توافقی صورت گرفته

طبق آمار به دست آمده قریب ۴۰ درصد تا ۵۰ درصد طلاق‌های توافقی که در دادگاه‌های خانواده صورت می گیرد، به دلیل رابطه هایی است که در ابتدا با پیشنهاد دوستی و همکاری در فضای اینترنت مطرح شده است و به عبارتی با شوخی های دوستانه، متن های ادبی، قطعه های عاشقانه شروع می‌شود و علاقه مندی شکل میگیرد و در نهایت خیانت پیش می آید.

 

عوامل زمینه ساز خیانت زوجین کدام است؟

خیانت همسر
برای آگاهی از اینکه چطور و چرا پیمان‌شکنی اتفاق می‌افتد، ابعاد چندگانه عوامل زمینه ساز و بالقوه خیانت در دوره های متفاوت زمانی، چگونگی تداوم آن و نحوه درمان به طور نظامند توسط مشاور خانواده ارزیابی میشود . عوامل متعددی در رابطه زوجین وجود دارد که می‌تواند احتمال آغاز پیمان‌ شکنی را افزایش دهد و بهبودی رابطه بعد از خیانت را دشوار نماید. مشخص ترین آنها تعارض بالا و صمیمیت عاطفی یا جنسی کم است. تاثیرات ظریف آن می‌تواند منجر به عدم تعادل در قدرت، تفاوت در انتظارات از نقش‌های زوجی یا نداشتن چشم انداز بلندمدت برای آینده ازدواج شود. تعارض های ارتباطی مزمن یا فاصله عاطفی، فراتر از عوامل مخاطره آمیز اولیه عمل می‌کنند و می‌توانند تلاش‌های زوجین را برای پایان دادن به خیانت یا درمان را بی‌تأثیر نمایند.

پس از وقوع پیمان‌شکنی، بازیابی اعتماد و امنیت در رابطه زناشویی بسیار چالش برانگیز و دشوار است و نیاز به مهارت های ضروری ارتباطی، ارتقاء سطح صمیمیت و برقراری گفتگو برای حل تعارض های موجود دارد. البته زوجینی که روابط مستحکم و سالمی دارند، اگر روابط شان در معرض استرس های طولانی مدت و گسترده ای قرار گیرد احتمالا بیشتر نسبت به پیمان‌ شکنی و برقراری رابطه فرازناشویی متمایل می‌شوند. عوامل استرس زای متداولی مثل فشارهای شغلی و خانوادگی، فشارهای اقتصادی یا نگرانی در مورد سلامت جسمی و جنسی مادامی که برای مدت طولانی پایدار باشد می‌تواند بنیان‌های یک رابطه را فرسوده کند.

زوجین در صورتی برای خیانت مستعدتر می شوند که زمان کمتری را با کسانی میگذرانند که آنان را به رابطه وفادارانه و متعهدانه تشویق می‌کنند یا بیشتر با کسانی در ارتباط باشند که ارزش های خانواده را سست و بی اهمیت تلقی می کنند، یا افرادی که در معرض یا تماس با افراد یا موقعیت هایی باشند که آنان را به روابط عاطفی و جنسی فرا زناشویی تحریک می‌کنند. وجود یا عدم وجود حمایت‌های اجتماعی سالم، اثر زیادی بر فرآیند بهبودی زوج ها دارد، گاهی مانع آشفتگی آنان شده و گاهی به آن دامن می‌زند.

همسران پیمان شکن ممکن است ویژگی‌های شخصیتی خاصی داشته باشند که آسیب پذیری آنان را در برابر پیمان شکنی افزایش می‌دهد و یا فرآیند بهبودی آنها را با دشواری همراه می‌کند. احساس ناامنی، هیجان خواهی بالا یا گشودگی نسبت به تجربه های جدید، قضاوت ضعیف یا عدم کنترل خود، فقدان تعهد یا عدم برخورداری از ارزش های ارتباطی و معنوی قوی، اجتناب از حل تعارض که منجر به غفلت از رابطه یا غفلت از عوامل بیرونی زمینه‌ ساز پیمان‌ شکنی می‌شود، برخی از ویژگی های شخصیتی است که اصولاً در همسران پیمان شکن به وفور دیده می‌شود.
ارتباط مستقیمی بین روابط زناشویی ناسالم و خیانت وجود دارد. رابطه زوجینی که با رضایت همراه نیست، احتمال وقوع خیانت را افزایش می دهد و خیانت هم رابطه را خراب تر می کند.

عمده تکالیف زناشویی که عدم تامین آنها زمینه بروز خیانت را ایجاد می‌کند عبارتند از:
۱) جدایی عاطفی (Emotional detachment) یا تمایزیافتگی از خانواده ی دوران کودکی و متعهد شدن به رابطه زناشویی (قطع بند ناف عاطفی_ روانی)
۲) ایجاد اتفاق (togetherness) و زوج شدن (coupling) از طریق صمیمیت و گستردن احساس خود برای گنجانیدن «دیگری» در آن.
۳) وفاداری (fidelity) ،شفافیت و پرهیز از پنهان‌کاری و دروغ.
۴) پرهیز از اهانت به همسر و عزیزان او.
۵) ایمن سازی رابطه برای ابراز تفاوت ها، خشم ها و تعارض که همگی جز ذات وجودی ازدواج و رابطه هستند.
۶) تلاش برای تامین نیازهای مادی، روانی و اجتماعی همسر و خانواده.
۷) تقسیم متناسب و منصفانه کارهای روزمره برای گذراندن زندگی.
۸) قدردان بودن نسبت به خدمات یکدیگر، به رابطه و زندگی
۹) تلاش دوجانبه و مشترک زوجین برای ایجاد یک زندگی جنسی و سکسی مطلوب و مطابق با رویه ها و فانتزی های جنسی یکدیگر.
۱۰) رعایت انصاف ( fairness) در تمام امور بنیادین (مانند مالکیت) و گردش مالی عادلانه در زندگی مشترک.
۱۱) تقویت روحیه شوخی و بذله گویی و حفظ علایق بیرون از ازدواج (پرداختن به سایر ابعاد وجودی)
۱۲) در نظر گرفتن فضا و زمان مناسب برای برخورداری از خلوت های غنی عاطفی و هیجانی.
۱۳) اهمیت دادن به همسر و حفظ دائمی غنای عاطفی
۱۴) تحکیم رابطه زناشویی قبل و بعد از تولد فرزندان.

۱۵) مقابله با چالش‌های رشد و وقایع غیرقابل پیش بینی زندگی مانند بیماری و نظایر آن.
عموماً علت مراجعه حضوری زوجین برای مشاوره خیانت و درمان رعایت نکردن یک یا چند مورد از این تکالیف زناشویی است. عمل نکردن به تکالیف زناشویی باعث سردی رابطه و دور شدن زن و شوهر از هم میشود و سرانجام ، پدیده‌ای ناخوشایندی به نام خیانت رقم میخورد.
هوشیاری از اغفال توسط شبکه‌های اجتماعی و عمل به تکالیف زناشویی و برآوردن نیازهای همسر و فرزندان دو رکن اساسی برای پیشگیری از وقوع خیانت هستند که انجام آنها را به همه زوج ها و کسانی توصیه میکنیم که خواستار حفظ سلامت خانواده، همسر و فرزندان خود در برابر انحرافات اجتماعی و خصوصاً پیمان شکنی و خیانت هستند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *